Merhaba, Sizlere basit ama bir o kadar da şirin duran bir örgü modeli anlatacağım. Yaka yapmayı bilmem, örgüden anlamam diyenlerin bile kolayca örebileceği bir model.

Malzemeler

  • 2 adet Kartopu İkon El Örgü ipi (100 gr.  olan herhangi bir yün ip de olabilir.)
  • 5 mm şiş

Yapılışı

1) Şişimize 60 ilmek atarak başlıyoruz.

2) Haroşa örgü ile devam ediyoruz. Bebeğinizin kol altı hizasına gelene kadar ortalama 22-25 cm boyunca örgümüzü haroşa olarak devam ettiriyoruz.

3) Örgümüz koltuk altı boyuna gelince hiç artırma eksiltme yapmadan 2 ters, 2 düz lastik örgüye geçiyoruz. 8 cm olana kadar da bu şekilde örüyoruz. (Eğer bebek daha ufaksa üzerine ölçmekte de yarar var.) Ördükçe lastik örgünün kendiliğinden kol oyuntusu oluşturduğunu göreceksiniz.

4) Örgümüz tamamlanınca sağ tarafta 25 ilmek şişte bırakıyoruz. Tam ortada kalan 10 ilmeği kesiyoruz. Sol tarafta kalan 25 ilmeği 8 cm daha lastik örüyoruz. Daha sonra haroşa örgüye devam ediyoruz.

5) Arka ve ön aynı hizaya gelene kadar haroşa örüyoruz. Boy eşitlenince düz kesme işlemi ile örgünün sol tarafını bitiriyoruz. Aynı işlemi kesmeden sonra şişte bulunan kısım için de tekrarlıyoruz. Yalnız burada haroşa kısmına geçince iç tarafta 3 düğme deliği birakıyoruz. düğme deliği için 1 artır, 1 kes tekniğini kullanıyoruz. Her iki tarafı da eşit olarak tamamladıktan sonra kol altlarından kendi ipi ile dikiyoruz.

6) Kalan ipimizden 8 ilmek, 18 sıra haroşa örgü 2 parça örelim ve cep olarak dikelim. İşte bebek yeleğimiz hazır 😊

Elinize sağlık 🙂