Merhaba!

Muhteşem bir tarifle yine sizlerleyim.

Örmeyi hiç bilmeyenlerin bile rahatlıkla bebeklerine örebileceği tatlı mı tatlı bebek yeleğimizin tarifine geçiyoruz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 0-9 ay için uygundur.

Roba

1) Başlangıç zincirini saymadan 62 tane zincir yaparak başlıyoruz. Zincirlerimizi çok sık yapmıyoruz ki yaka kısmı kasmasın.

2) Zincirlerimizden sonra bir üst sıraya geçiyoruz ve burada 2 zincir atlayıp her bir zincire birer tane ikili trabzan yapıyoruz. 10 trabzan örüyoruz. 10. zincire de ikili trabzan yaptıktan sonra 2 zincir çekiyoruz ve sonra yine bir sonraki zincirden devam edip yine 10 adet ikili trabzan yapıyoruz. Yine 10 trabzandan sonra 2 zincir çekip 20 trabzan örmeye devam ediyoruz. 20 trabzan ördükten sonra yine 2 zincir çekip 10 adet trabzan örüyoruz. 10 trabzan ördükten sonra yine 2 zincir çekip 10 tane daha örüp üst sıramıza geçiyoruz.

Bir üst sıraya her geçişimizde 2 zincir çekip üst sıraya geçiyoruz.

3) Yine zincir deliklerine trabzan yaparak artırma yaptığımız deliğe kadar geliyoruz. Delikten hemen önceki zincir deliğimize aynı noktaya 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Sonra deliğe bir trabzan yapıp 2 zincir çekiyoruz ve yine aynı deliğe tekrar 1 trabzan yapıyoruz. Sonra hemen sonraki zincir deliğine 2 tane ikili trabzan yapıp devam ediyoruz. Yani mantık şu: Tek sıralarda artırma yaptığımız deliğin her iki kenarındaki zincire 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, ama çift sıralarda, mesela 2., 4., 6. sıralarda delikten önceki zincirlere çift batıyoruz, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 2. sıramızı bitiriyoruz.

4) 2 zincir çekip 3. sıramıza geçiyoruz. 3. sıramızda ise tekli sırada olduğumuzdan deliklerin iki yanındaki zincirlere 1 trabzan yapıp bu sırayı da bu şekilde tamamlıyoruz.

Yaka kısmı bu şekilde 10 sıra örüp kol-gövde kısmına geçeceğiz.

Kol ve Gövde

1) 10 sıramızı da yaptıktan sonra ilk artırma yaptığımız yere kadar trabzan devam ediyoruz. Artırma yaptığımız yerin bir önceki zincirine 1 trabzan yapıp 6 zincir çekiyoruz. Bir sonraki artırmamızdan sonraki zincirine trabzan yapar gibi birleştiriyoruz ve 3. artırma yaptığımız yere kadar düz trabzan devam ediyoruz. Aynı işlemi burada da uygulayıp sonuna kadar düz trabzan devam ediyoruz.

2) Üst sıraya geçtiğimizde 6 zincir yaptığımız yere kadar düz trabzan ilerliyoruz. Zincirlere geldiğimizde 6 zincirin üzerine 6 trabzan yaparak kolu gövdeye dahil ediyoruz. Bu şekilde sıramızda ilerleyip üst sıraya geçiyoruz.

3) Üst sırada ilk deliğimize 1 trabzan yapıyoruz. Sonra bir zincir atlayıp 2. zincire 2 trabzan yapıyoruz. Bu sıra hep bu şekilde devam ediyor.

4) Üst sıraya geçtiğimizde hemen dibine 1 trabzan yapıyoruz. Sonra alt sırada yaptığımız 1 zincire 2 trabzan, yaptığımız 2 trabzanın ortasına 2 trabzan yaparak gövdemizi istediğiniz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.

5) 20 veya 21 sıra modelden sonra son sıramızda tüm zincirlere tekli trabzan yapiyoruz.

6) Trabzan sıramız bittiğinde ilik kısımlarına geçiyoruz. Burada 2 zincir çekip yeleğimizin sol yukarı kısmına iki zincir, aralarına sık iğne yapıp iki zincir çekip tekrar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

7) Yukarıya geldiğimizde 1 zincir çekip çevirip bu sefer yaptığımız deliklere 2 trabzan yapıp devam ediyoruz. 1 zincir çekip döndüğümüzde her bir sık iğnenin üzerine birer sık iğne yaparak devam ediyoruz bu sıraya. 3 sıra bu şekilde tamamlıyoruz.

8) Yaka kısmından sık iğne yaparak sol tarafa geçiyoruz. Sol bölüme geçtiğimizde 2 zincir çekip trabzan aralarına sık iğne dolduruyoruz.

9) Daha sonra diğer taraftaki gibi sık iğnelerin arasındaki boşlukları 2 trabzan yaparak dolduruyoruz.

10) 3. sıramızda 5 sık iğne yaptıktan sonra 3 zincir çekip 2 sıra atlayıp üçüncüye batıp devam ediyoruz. 13 sırada bir ilik açmış oluyoruz.

11) 4. sıramızda sık iğne ilerliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu, açtığımız iliklerin üzerine 2 zincir sık iğne yapıp devam ediyoruz.

12) 5. sıramızda da sık iğne yapıp yeleğimizi bitiriyoruz.

Dilediğiniz düğmeyi de dikip yeleğimizi ütülüyoruz.

İşte bu kadar!

tig-isi-bebek-yelegi-yapimi-1
tig-isi-bebek-yelegi-yapimi-1

İnstagram’dan (@ilmegimsi) beni takip edebilirsiniz.