Herkese merhabalar!

Bu sevimli patikleri sizler ve bebekleriniz için ördük.

Siz de bu güzel modeli denemek isterseniz hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Tabanı kar beyaz renk ip ile, patiği lila renk ip ile örüyoruz.

Taban

Öncelikle taban yapımı ile başlıyoruz. Örmek istediğiniz patiğin büyüklüğü tabanınıza göre değişecektir. Ben 4-5 aylık bebek patiği yaptım. Biraz daha büyük isterseniz başlangıçtaki zincir sayısını artırabilirsiniz.

1) 16 zincir çekiyoruz.

2) Daha sonra hemen yanındaki zincire batarak 7 sık iğne yapıyoruz.

3) Ardından 7 tane ikili trabzan yapıyoruz.

kemerli-bebek-patigi-yapimi-1
kemerli-bebek-patigi-yapimi-1

4) En sondaki zincire 5 tane ikili trabzan yaparak zincirin karşısına dönüyoruz.

5) Zincirin karşısına yine aynı işlemi uygulamamız gerekiyor. Önce 7 tane ikili trabzan yapıyoruz.

6) Ardından 6 tane sık iğne yapıyoruz.

kemerli-bebek-patigi-yapimi-2
kemerli-bebek-patigi-yapimi-2

7) En sondaki deliğe ise 2 tane sık iğne yapıyoruz. Böylece topuk kısmında aynı yere 3 sık iğne, parmak kısmında ise aynı yere 5 tane ikili trabzan yapmış olduk. Artık artırmalarımızı bu dediğimiz yerlerden devam ettireceğiz diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme olmayacak.

8) İkinci sırada ilk ilmeğe 2 tane tekli trabzan yapıyoruz. Sonrasında yine tekli trabzanlar yaparak köşeye geliyoruz. Aynı yere 5 tane ikili trabzan yapmıştık, bu kısım bizim köşemiz. Köşedeki 5 ikili trabzanın her birine ikişer tane tekli trabzan yapıyoruz. Daha sonra yine tekli trabzanlar yaparak topuk kısmındaki köşeye geliyoruz. Topuk kısmında aynı yere 3 tane sık iğne yapmıştık, burada da aynı yere ikişer tane tekli trabzan yapıyoruz.

kemerli-bebek-patigi-yapimi-3
kemerli-bebek-patigi-yapimi-3

9) Topuk ve parmak kısmındaki köşelere 1 tek, 1 çift tekli trabzan yapıyoruz. Diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme yapmıyoruz.

10) Topuk ve parmak kısmındaki köşelere 2 tek, 1 çift tekli trabzan yapıyoruz. Diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme yapmıyoruz.

Patik

1) Tabanı yaptıktan sonra bir sıra ikili trabzanları alt sıradaki trabzanların beline dolayarak örüyoruz.

kemerli-bebek-patigi-yapimi-4
kemerli-bebek-patigi-yapimi-4

2) Daha sonra 4 sıra boyunca eksiltme ya da artırma yapmadan tığ işi lastik yapacağız. Tığ işi lastik için 1 trabzanı alt sıradaki trabzanın önden beline dolanarak örüyoruz, sonraki trabzanı arkadan beline dolanarak örüyoruz. Bu şekilde bir önden, bir arkadan dolayarak trabzan yapıyoruz.

kemerli-bebek-patigi-yapimi-5
kemerli-bebek-patigi-yapimi-5

Eksiltme yapacağınız yeri belirlerken patiğinizi ikiye katlayıp tam ortadan ya da biraz ilerisinden eksiltme işlemine başlayabilirsiniz. Eksiltme işlemini sadece ön taraftan yapacağız topuk kısmını artırma ya da eksiltme yapmadan öreceğiz.

Ben patiğin ön kısmından 7 adet eksiltme yaptım. Siz göz kararı daha az ya da fazla eksiltme yapabilirsiniz. Önemli olan eksiltme yaparken tığ işi tırabzanın kabarık olan kısmından eksiltme yapmak. Zaten fotoğrafı incelerseniz demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. 🙂

4) Son olarak bir üst sırada eksiltme yaptığımız yere kadar sık iğne yapıyoruz. Ardından dilediğiniz kadar zincir çekip eksiltmenin bittiği yere batıp yine sıra sonuna kadar sık iğne yapıyoruz.

Şirin patiğimiz hazır!

kemerli-bebek-patigi-yapimi
kemerli-bebek-patigi-yapimi

Ellerinize sağlık!