Malzemeler

Yapılışı

Ön ve Arka

Yapımı oldukça basit olan kazağımızın lastik kısmını yatay şekilde örerek başlıyoruz.

  1. 13 adet zincir çekip tekli trabzan ile ilk sırayı örüyoruz.Siz daha kalın bir lastik örmek isterseniz daha uzun bir zincir çekebilirsiniz.
  2. İkinci sırada ve sonrakilerde hep kendimizden tarafa olan ilmeği alıp tekli trabzan yapıyoruz. Böylece lastiğimiz oluşmaya başlıyor.
  3. İstediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz. Ben 50 cm olarak ördüm.
  4. Lastiği tamamladıktan sonra üstüne bir sıra sık iğne geçiyoruz. artık örneğimize başlayabiliriz.
  5. Örneğimiz oldukça basit bir kere tekli trabzan yani tığa ip dolayarak bir kere ip dolamadan örüyoruz.
  6. Bir sonraki sıraya geçtiğimizde ip alıp ördüğümüzün üstüne ip almadan, ip almadan ördüğümüzün üstüne ip alarak başlıyoruz. resimleri incelediğinizde daha kolay anlayacaksınız.
  7. Kol oyuntusu ve yaka oyuntusu bırakmadan örgünüzü bitirin.
  8. Resimdeki kazak boyu için 65 cm örülmüştür. yani 50 cm taban 65 cm boyu olan 2 tane dikdörtgen örgü ile ön ve arkayı bitiriyoruz.

Kollar

Ön ve arkadaki gibi yine lastiğimizi örerek başlıyoruz. Kol için 20 cm ördüm. Yine bir sıra sık iğne yapıp örneğimizi uygulamaya başlıyoruz. Her 4 sırada 1’er tane yanlardan arttırarak 50 cm’de kollarımızı tamamlıyoruz.

Yaka ve Birleştirme

İlk önce yanları kolların geleceği yere kadar tığ ile birleştirip daha sonra kollarını ekliyoruz. Yaka kısmını yanlardan 15 cm birleştirip bitiriyoruz. Ayrı bir yaka örüp birleştirmiyoruz. Kazağın boynundan yine örneğimize devam ederek örüyoruz. Birleşim yeri yan ya da arka tarafa denk getiriyoruz. Yaklaşık 25 cm örerek boyun kısımını da tamamlıyoruz.

Oldukça basit ve hızlı örülen bu kazağı yaparken eminim çok zevk alacaksınız.