Merhabalar,

Bugün sizler için çok cici bir çiçekli patik tarifi hazırladık.

Bu şirin patik bebeklerinize çok yakışacak.

Hadi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Taban

Öncelikle taban yapımı ile başlayalım. Örmek istediğiniz patiğin büyüklüğü tabanınıza göre değişecektir. Ben 6-10 aylık bebek patiği yaptım.

1) 16 zincir çekiyoruz. Sırasıyla zincirlere 7 sık iğne yaptıktan sonra 7 tane ikili trabzan yapıyoruz, son zincire geliyoruz. Son zincire 5 tane ikili trabzan yapıyoruz. Zincirin diğer tarafına geçip 7 tane ikili trabzan sonra 6 sık iğne yapıyoruz.

 

En sondaki deliğe ise 2 tane sık iğne yapıyoruz. Böylece topuk kısmında aynı yere 3 sık iğne, parmak kısmında ise aynı yere 5 tane ikili trabzan yapmış olduk. Artık artırmalarımızı bu dediğimiz yerlerden devam ettireceğiz diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme olmayacak.

cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-3
cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-3

2) İkinci sırada ilk ilmeğe 2 tane tekli tırabzan yapıyoruz. Sonrasında yine tekli trabzanlar yaparak köşeye geliyoruz (aynı yere 5 tane ikili trabzan yapmıştık bu kısım bizim köşemiz). Köşedeki 5 tane ikili tırabzanın her birine 2’şer tane tekli tırabzan yapıyoruz. Daha sonra yine tekli trabzanlar yaparak topuk kısmındaki köşeye geliyoruz (topuk kısmında aynı yere 3 tane sık iğne yapmıştık), burada da aynı yere 2’şer tane tekli trabzan yapıyoruz.

3) Topuk ve parmak kısmındaki köşelere 1 tek, 1 çift tekli trabzan yapıyoruz. Diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme yapmıyoruz.

4) Topuk ve parmak kısmındaki köşelere 2 tek, 1 çift tekli trabzan yapıyoruz. Diğer kısımlarda artırma ya da eksiltme yapmıyoruz.

Patik

1) Tabanı yaptıktan sonra bir sıra tekli trabzanları alt sıradaki trabzanların beline dolayarak örüyoruz.

 

2) Daha sonra 4 sıra boyunca eksiltme ya da artırma yapmadan sık iğne yapıyoruz.

3) Daha sonra bir üst sırada örgümüzü ikiye büküp ortasını buluyoruz. Buraya kadar sık iğne yapıyoruz. Görselde de göstermeye çalıştım diğer tarafta belirlediğiniz yere gelene kadar ikili trabzanlar yaparak eksiltme yapıyoruz.

cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-6
cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-6

4) Bu sırada artırma ya da eksiltme yapmadan sık iğne yapıyoruz.

5) Bir üst sırada eksiltme yaptığımız yere kadar yine sık iğne yapıyoruz. Eksiltme yaptığımız yerde ise bir üst sırada yaptığımız gibi ikili trabzanlar yaparak eksiltme yapıyoruz, kalan kısmı sık iğne yapıp tamamlıyoruz.

6) Son sıramızda göz kararı belli bir yere gelene kadar sık iğne yapıyoruz. Neden göz kararı diye soracak olursanız örerken daha iyi anlayacaksınız.  Düğmelerimizin büyüklüğüne göre görseldeki gibi kemer kısmına delikler yapıp düğmemizi bu delikten geçiriyoruz.

7) Son olarak süsleme için farklı renkte bir ipten dilediğimiz büyüklükte zincir çekip zincirin üstüne sık iğne yapıyoruz ve iğne yardımıyla kıvırdığımız örgümüzü patiğe dikiyoruz. Yaprak detayları da yapabilirsiniz.

İşte hazır!

cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-7
cicek-desenli-bebek-patigi-yapimi-7

Elinize sağlık!