Merhabalar!

Bugün sizler için çok cici bir çiçekli patik hazırladım.

Bu şirin patik bebeklerinize çok yakışacak!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Taban

1) Patik için 21 zincir çekelim. 1 zincir geriden itibaren 10 tane sık iğne, 1 tane tekli trabzan (çakma sık iğne), 8 tane ikili trabzan yapalım. Son kalan yuvaya da 7 tane ikili trabzan yapalım. 8 ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 9 sık iğne yapalım. Son yuvaya 3 sık iğne yapalım. Kaydırma yöntemiyle başlangıç zincirine birleştirelim.

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-1
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-1

2) 3 zincir çekip 19 tane ikili trabzan örelim. Aynı yuvada olan 7 trabzanın her birine çift batalım, böylece 14 ikili trabzan oluştu. Devamında 18 ikili trabzan örelim. Son kalan 3 yuvanın her birine çift batalım. Baştaki zincirin bulunduğu yere 1 trabzan yapalım ve başlangıç zincirine birleştirelim.

3) 2 zincir çekelim ve 18 tane tekli trabzan yapalım. Bir yuvaya çift, bir yuvaya tek batalım. Bu işlemi 8 kere yapalım. Sonra 16 tekli trabzan örelim. 1 çift, 1 tek, 1 çift, 1 tek, 1 çift, 1 tek, 1 çift, 1 çift yapalım. Başlangıçla birleştirelim.
4) 3 zincir çekip 18 ikili trabzan örelim. 1 çift, 2 tek örerek ilerleyelim. Bu kısmı da 8 kere tekrar edelim. 17 ikili trabzan örelim. 1 çift, 2 tek, 1 çift, 2 tek, 1 çift, 2 tek, 1 çift, 2 tek örüp başlangıçla birleştirelim.
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-2
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-2
5) 1 zincir çekelim ve her ilmeğe kaydırma yöntemi uygulayalım. Başlangıçla birleştirelim.

6) Patiği ters çevirelim, yani ters yüzü bize bakmalı. 1 zincir çekip her yuvaya sık iğne yapalım. Başlangıçla birleştirelim.

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-3
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-3

Sık iğne yaptığımız zaman aradaki farkı açıkça görebilirsiniz.

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-4
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-4

Patik tabanımız hazır!

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-5
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-5

Gövde

1-2) Ön yüz bize bakacak şekilde 2 sıra tekli trabzan yapalım.

3) 2 zincir çekip 19 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 2 ör şeklinde devam edelim. 9 kere bu işlemi yapalım. Kesmeyi tekli trabzan olarak yapacağız. Tığa ipi dolayıp yuvadan geçirelim ilmek alalım, diğer yuvadan geçirip ilmek alalım. Tığımızda oluşan 4 ilmeği birden örelim. Kesme bittikten sonra kalanları tekli trabzan ile örelim.
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-6
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-6
4) 2 zincir çekip 18 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 2 ör işlemini 7 defa yapalım. Bu ve sonraki kesmeleri ikili trabzan olarak yapacağız. Tığa ip dolayıp yuvadan geçirelim ilmek alıp ikisini örelim. Başına dolayıp diğer yuvadan geçirip ilmek alalım, ikisini örelim. Tığımızda 2 ilmek olması gerekiyor. Bunların hepsini bir kerede örelim. Kesme bittikten sonra kalanları tekli trabzan ile örelim.
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-7
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-7
5) 2 zincir çekip 17 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 2 ör işlemini 6 defa yapalım. Kalanları tekli trabzan ile örelim.

6) 2 zincir çekip 16 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 2 ör işlemini 5 defa yapalım. Kalanları tekli trabzan ile örelim. Çiçek patik şekillenmeye başladı. 

7) 2 zincir çekip 15 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 2 ör işlemini 3 defa yapalım. Sonra 1 defa keselim ve tekrar keselim. Kalanları tekli trabzan ile örelim.

8) 2 zincir çekip 14 tane tekli trabzan örelim. 1 kes, 1 ör işlemini 5 defa yapalım. Kalanları tekli trabzan ile örelim. 

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-8
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-8

Bilek

1) Bütün ilmekleri trabzan olarak örelim. 

2) Bütün ilmekleri tığ işi lastik olarak öreceğiz.  Aşağıdaki görselden bakabilirsiniz. İlmeğin bir önünden dolanıyoruz, bir de arkasından dolanıp örüyoruz.

3) Bu sırada da lastik örgüye devam edelim. Bundan sonraki sıralar hep lastik olacak.

4) Çiçek yapımına geldik. 9 trabzan örelim. Diğer yuvaya 2 tane trabzan yapalım. En son yaptığımız trabzana 5 tane trabzan yapalım. Aynı yuvaya sık iğne ile tutunalım. Tekrar 5 trabzan yapıp sık iğneyle tutunalım. Yandaki trabzana 5 trabzan yapıp sık iğneyle tutunalım. Çiçekli patik için her çiçek yapımında bu sırayı uygulayacağız. 

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-11
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-11

Kaldığımız yerden lastik örmeye devam edelim. Her 9 trabzandan sonra çiçek yapmayı unutmayalım. 

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-12
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-12

5-6) Çiçekli sıra bittikten sonra 2 sıra lastik örelim.

7) Bu sırada ise 2 çiçek arasına gelecek şekilde çiçekleri ayarlayalım. 

8) Bu sırayı da lastik örüp bitirelim.

Çiçekli patiğimiz hazır!

tig-isi-cicekli-patik-yapimi-13
tig-isi-cicekli-patik-yapimi-13

Ben çiçekli patiği keyifle ördüm. Vaktiniz kısıtlı değilse 1-2 günde biten bir patik. Sizler çiçeği 4 yapraklı yapabilirsiniz. Hatta bu şekilde örerken yapılan kalp ve kurdele gibi birçok model var. Onlardan herhangi biri de yakışacaktır diye düşünüyorum.

tig-isi-cicekli-patik-yapimi
tig-isi-cicekli-patik-yapimi

Umarım anlaşılır olmuştur. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin!