Merhaba!

Bu sefer kolay bir tarifle karşınızdayım. Yapımı oldukça basit olan bir çiçek öreceğiz birlikte 🙂 Başlayalım mı?!

Malzemeler

  • İstenilen renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun tığ (Ben 3 mm tığ kullandım, ipim biraz kalın olduğu için. İpiniz ince ise, 2 mm uygun olacaktır)

Yapılışı

1) Zincir çekerek başlanır. Zincir sayısını istediğiniz büyüklüğe göre ayarlayabilirsiniz. Ben 62 zincir çektim. Orta boy bir çiçek elde etmiş oldum.

2) Çekmiş olduğumuz zincirin üzerine örmeye başlayacağız.. 2 zincir gerisine ikili trabzan yaparak sağ köşedeki iki tane trabzanı elde etmiş olacağız. Sonrasında bir zincir çekiyoruz. Alttaki zincirin 3.süne batarak ikili trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekerek aynı yere batarak ikili trabzan yapıyoruz. Aynı yere batılmış ve aralarında 2 zincir olan 2 tane ikili zincir elde ediyoruz böylelikle. Bunu zincirimiz bitene kadar sürdürüyoruz.

3) 2 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz. Alt sırada yapmış olduğumuz aralarında 2 zincir olan ikili trabzanların arasına sırasıyla 2 tane ikili trabzan, 2 tane üçlü trabzan , 2 tane ikili trabzan ile dolduruyoruz. Sonraki deliğe bir sık iğne yaparak aradaki geçişi kolay kılıyoruz. Bu işlemi de tüm sıra boyunca bu şekilde sürdürüyoruz. Sırayı tamamladıktan sonra ipimizi uzun bırakarak keselim, çiçeği sabitlemek -dikmek- için kullanmış olacağız.

4) Süklüm büklüm olan çiçeğimizi toplamaya geldi sıra! Dolaya dolaya çiçeğimizi oluşturduktan sonra, uzun bıraktığımız ipimizle alttan üste doğru dikmeye başlıyoruz.

Veee çiçeğimiz hazır 🙂

Önemli bir not: Lütfen anlatamadığım yer olmuş ise sorunuz. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim 🙂

Ellerinize sağlık.

Sevgiyle örüldü, sevgiyle kalın 🙂

Ayşenur.