Merhabalar,

Yılbaşı yaklaşıyor, geleneklerimizde pek yok ancak sevdiklerimle yeni bir yıl geçirmiş olmanın mutluluğu ile ben evimi süslüyor ve yılbaşını kutlamaya bayılıyorum.

Yılbaşı dekorları tabi ki biz maharetli hatunların elinden çıkıyor.
Dekorasyonun da tadı tuzu zaten süslemeleri üretiyor ve türetiyor olmak.
Sizlere çok amaçlı her köşede kullanabileceğiniz yapımı çok kolay bir kar tanesi motifi ile geldim.
Öyleyse hemen tığları kuşanalım ve işe başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1. 6 zincir çekip ilk zincire batarak halka oluşturulur.

2. 4 zincir ile üst sıraya geçilir.

3. Halkanın içine 2 adet üçlü trabzan yapılır.

4. 1 zincir boşluk bırakıp tekrar 2 adet üçlü trabzan yapılır. Toplam 6 adet ikişerli üçlü trabzan elde edilir. Sıra bu şekilde tamamlanır.

5. Üst sıraya 6 zincir çekerek geçilir. Bir ilmek boşluk kalacak şekilde en yakın boşluktan bir ilmek ile birleştirilir. 5 zincir daha çekilir ve sıradaki boşluğa batılır. Bu sırayı bu şekilde bir 5 zincir, bir 6 zincir çekerek tamamlanır. 6 adet altılı ve 6 adet beşli zincirden oluşan toplam 12 adet boşluk elde edilir.

6. Son batılan zincirden üst sıraya 3 adet zincir çekerek geçilir. İlk halkaya 2 adet üçlü trabzan yapılır, 4 zincir çekilir ve zincire başlanılan yere batılır. Büyük halkaya dörtlü trabzan batılır ve trabzanın üzerine 6 zincir çekilip zincire başlanılan noktaya batılır. Tekrar büyük halkadan dörtlü trabzan alın ve bu kez üzerine 4 zincir çekilir ve zincire başlanılan noktaya bağlanır. Büyük halkaya 2 adet üçlü trabzan daha yapılır.

7. 3 zincir çekilir ve beşli halkacıktan 1 ilmek alınır. 3 zincir daha çekilip 6 zincir ile oluşturulan halkaya üçlü trabzan yapılır. Burada da 2 adet üçlü trabzan yapıp üzerine 4 zincir yapılır, tam olarak en baştaki adımı tekrarlıyor olacağız. Bu şekilde sıra sonuna kadar örülür ve kapatılır.

tig-isi-kolay-kar-tanesi-yapimi
tig-isi-kolay-kar-tanesi-yapimi

Daha detaylı görebilmek adına videodan yardım alabilirsiniz. 

Videolu Yapılışı

Şimdiden ellerinize emeğinize sağlık!