Tığ işi örgüler ile kolay ve hızlı örgü modelleri yapabilirsiniz.

Bu parmaksız eldiven örgü modelini ister kendiniz ister sevdikleriniz için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

1) Öncelikle zincir çekiyoruz ve bileğimizi ölçüyoruz. Böylece kendinize en uygun eldiveni yapabilirsiniz. Zincir sayınızın çift sayı olmasına dikkat edin. Zinciri yeteri kadar çektikten sonra ilmek kaydırma yaparak sırayı bitirelim.

2) 2 zincir çekip 3. zincirden itibaren her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapalım. İlmek kaydırma ile sırayı bitirelim.

3) Tekrar 2 zincir çekip bir üst sıraya çıkalım. Burada 10 sıra boyunca tığ işi lastik yapmamız gerekiyor. 2 zincir çekip bir üst sıraya çıktığımızda ilk önce trabzanın önünden ilmek alıp ikili trabzan yapıyoruz. Yanındaki trabzanın ise arkasından alıp ikili trabzan yapıyoruz. Sırası ile bir önden, bir arkadan ilmek alıp ikili trabzan yapıp her defasında ilmek kaydırma yapıp birleştiriyoruz.

4) Bu şekilde ben 10 sıra yaptım. Siz dilerseniz daha az ya da daha fazla yapabilirsiniz.

5) 2 zincir çekip bir üst sıraya çıktığımızda artırma ya da eksiltme yapmadan 2 sıra boyunca düz bir şekilde ikili trabzan yapalım.

6) 2 zincir çekip bir üst sıraya çıkalım ve yanındaki trabzanın üstüne resimde görüldüğü gibi iki tane ikili trabzan yapıp ilk artırmamızı yapmış olalım, sonrasını her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapalım.

7) Yine bir üst sırada 2 zincir çekiyoruz. Yandaki trabzanın üstüne 1 tane ikili trabzan yapalım. Onun yanındakine ise yine 2 tane ikili trabzan yapıp ikinci artırmamızı yapalım. Ben bu şekilde 6 ya da 7 kez artırma yapıyorum. Umarım resimden anlayabilirsiniz 🙂

Artırmalar bu şekilde hep üst üste gelecek.

8) Bir üst sırada ilmek kaydırma ile birleştirme yapıp 2 zincir çekmeden baş parmağınızı ölçerek ilmek kaydırma yapıyoruz. Ben 16. deliğe ilmek kaydırma yaptım. Bu sayı sizde tığınıza, ipinize ve parmağınıza göre değişim gösterecektir.

9) Bir üst sıraya yine 2 zincir çekip çıkıyoruz ve normal ikili trabzan yaparak 3 sıra örüyoruz.

10) Bir üst sırada 1 sıra lastik örüyoruz ve ipi koparıyoruz.

(Siz parmak uzunluğunuza göre kaç sıra lastik yapacağınıza karar verebilirsiniz)

11) Baş parmağın olduğu kısma da bir sıra lastik örüp ipi koparıyoruz ve eldivenimiz hazır 🙂

Ben minik bir kalp ile biraz renk katmak istedim.

Kalp

Sihirli halka yapıyoruz. Üç zincir çekiyoruz. Ardından 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz. 4 tane ikili trabzan yapıyoruz. 1 tane üçlü tırabzan yapıyoruz. 4 tane ikili trabzan yapıyoruz. 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip ilmek kaydırma yapıp birleştiriyoruz.

Şimdiden ellerinize sağlık 😍