Merhaba arkadaşlar,

Sizlere harika bir örgü modeli getirdik.

Hem tığ işi roba nasıl kurulur ve bebek ölçülerine göre nasıl uygulanır onu anlattık hem de çok şık bir bebek hırkası tarifi verdik.

Dilerseniz hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Roba

Not: Ölçüler 1 yaş bebeklerimiz için uygundur. Ancak aşağıdaki açıklamalarla daha küçük ya da daha büyük çocuklarımıza da uyarlanabilir.

Başlama İlmek Sayısı Hesaplama:

Bebek beden ölçü tablosuna göre 1 yaş bebek baş ölçüsü: 46-48 cm (48 cm olarak alıyorum.)

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-1
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-1

Kullandığım ipin ürün bandından edindiğim bilgiye göre 10 cm örgü: 18 ilmek ise 1 cm örgü = 18/10=1,8 ilmek  ve  48 cm= 48X1,8= 86,4 ilmek yapar.

88 ilmeğe yuvarlarsam 4 kere ilmek arttırma yapacağımdan arttırmalar hariç  88-4=84 ilmek örmem gerekir.

Arka ve ön kısımlar birbirine eşit, kollar ise bu kısımların yarısı kadar olacağından ilmek sayım 3’ün katı olmalıdır.

84/3=28

Hırkanın sol ön kısmı için: 14 ilmek

Hırkanın sol kolu için: 14 ilmek

Hırkanın arka kısmı için: 28 ilmek

Hırkanın sağ kolu için: 14 ilmek

Hırkanın sağ ön kısmı için: 14 ilmek ayırmam gerekir.

Beden tablosundan yararlanarak bu şekilde başka beden ölçülerine göre başlama ilmek sayısı ayarlamak da mümkün olmaktadır.

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-2
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-2

1. 88 zincir çekiyoruz.

2. Tek zincirle dönerek ilk zincirden itibaren 14 tane tekli trabzan (sahte sık iğne) yapıyoruz. 15. zincirin içine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yaparak ilk arttırmamızı yapmış oluyoruz. Takip eden zincirden itibaren 14 trabzan yaptıktan sonra bir sonraki yuvaya 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yaparak 2. arttırmamızı yapmış oluyoruz. Takip eden zincirden itibaren 28 trabzan yapıyoruz. Bir sonraki yuvaya 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yaparak 3. arttırmamızı yaptıktan sonra 14 trabzan yapıyoruz. Bir sonraki yuvaya 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yaparak 4. arttırmamızı yapıyoruz. Takip eden yuvadan itibaren 14 trabzan yaparak sıramızı bitiriyoruz.

3. Her trabzan yuvasına birer trabzan yapıyoruz. Tek zincirlik alanlara geldiğimizde 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yaparak arttırmalarımızı oluşturmuş oluyoruz.

4. Örgümüzü katladığımızda beden genişliği 28-29 cm olana kadar bu şekilde örmeye devam ediyoruz. Daha farklı beden ölçüleri için beden ölçü tablosunu kullanabilirsiniz.

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-3
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-3

Gövde

Robamızı oluşturduktan sonra gövdeye devam ediyoruz.

1. Koltuk altına gelene kadar her yuvaya bir trabzan yapıyoruz. Koltuk altındaki tek zincirlik alana 1 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve 1 trabzanla karşıya bağlıyoruz. Her yuvaya bir trabzan yaparak devam ediyoruz. Diğer kol altındaki tek zincirlik alana geldiğimizde 1 trabzan, 3 zincir yapıp 1 trabzanla karşıya bağlıyoruz. Sıra sonuna kadar trabzanlarımızı yapıyoruz.

2. Tek zincirle dönerek sıra sonuna kadar her yuvaya birer ikili trabzan yapıyoruz.

3. İpimizin rengini değiştirerek sıra sonuna kadar her yuvaya bir trabzan yapıyoruz.

4. 1 zincirle dönerek ilk yuvaya trabzan yapıyoruz. Bir yuva atlayarak 3. yuvaya 2 adet trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bir atlayıp bir çift trabzan yaparak Sıra sonundaki yuvaya 1 trabzan yapıyoruz.

5. 1 zincirle dönüyoruz. İlk yuvaya 1 trabzan yaptıktan sonra sıra sonuna kadar çift yaptığımız trabzanların aralarına çift trabzan yapıyoruz. Sıra sonundaki yuvaya 1 trabzan yapıyoruz.

6. 5 cm kadar lastik payını da hesaplayarak istediğimiz uzunluğa gelene kadar bu şekilde devam ediyoruz.

Ben 28 cm beden ve 5 cm lastik kısmı olmak üzere toplam 33 cm ördüm.

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-4
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-4

Kollar

1. Robamızın kol altı kısmından başlayarak her yuvaya 1 tane tekli trabzan yapıyoruz. Sıra sonunu kapatıyoruz. Benim ölçülerimle 48 trabzan oluyor.

2. Tek zincirle yukarıya çıkıyoruz. Bu sırada 1. Ve 2. trabzanları birlikte örerek ilk eksiltmemizi yapıyoruz. Bundan sonra her 3 sırada bir eksiltme yapıyoruz. Ben 38 trabzana düşünceye kadar eksilttim. Eksiltmeleri kol altına denk gelen yuvalarda yapıyoruz ki küçük de olsa estetik bozulma olmasın. Eksiltme dışında her sıraya bir  trabzan yaparak sıramızı kapatıyoruz.

3. İpimizi değiştirerek her yuvaya bir trabzan yapıyoruz. Hırkanın kolunda kapatma izi olmaması için bu sıradan itibaren sıra sonlarında kapatma yapmadan örüyoruz. Karıştırmamak için ilmek belirleyici kullanmak yararlı olabilir.

4. Bu şekilde 5 cm kadar lastik payını da hesaplayarak kol boyu istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.

Ben 25 cm kol ve 5 cm lastik olmak üzere yakadan bileğe kadar toplam 30 cm ördüm.

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-5
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi-5

Lastik Yapılışı

Lastiği kollar, etek ve yakada kullanıyoruz.

1. Lastik yapılacak kısımda ipimizin rengini değiştirerek 1 sıra trabzan yapıyoruz.

2. 6 zincir çekiyoruz. 5. zincirden başlayarak aşağıya kadar 5 sık iğne yapıyoruz. Aşağıdaki bir yuvayı atlayarak 3. yuvaya kaydırma ile bağlıyoruz.

3. 1 zincir çekip yukarıya kadar ilmeklerin yuvasına değil dış tarafındaki teline, yani bize uzak olan tarafına toplam 5 sık iğne yapıyoruz. 1 zincir çekerek aşağıya kadar aynı şekilde  5 sık iğne yapıyoruz. Aşağıdan bir yuva atlayarak yanındakine kaydırma ile bağlıyoruz.

4. Bu şekilde lastik yaptığımız kısım bitene kadar devam ediyoruz.

Not: Hırkanın yaka lastiğinden etek lastiğine kadar olan düğme dikilecek ve ilik açılacak kısımlar için:

  • 5’er sıra tekli trabzan yapıyoruz. Her iki taraftaki trabzan sayısı eşit olmalıdır.
  • Erkek bebeklerde düğme sağ tarafa, kız bebeklerde sol tarafa dikileceği için düğme dikeceğimiz sıranın karşısını örerken tek zincirlik ilik bırakıyoruz. İlik açacağımız yerleri belirlemek için ilk ve son düğmelerin nerede olacağına karar verdikten sonra diğer 4 düğmeyi birbirine eşit aralıklarla planlamalıyız.

Miniklerimizi sıcacık tutacak hırkamız bitti. İyi günlerde kullanmak dileğiyle!

tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi
tig-isi-kolay-robali-bebek-hirkasi-yapimi

Elinize sağlık!