Ana Sayfa Kadın Bluz Modelleri Tığ İşi Yazlık Bluz Yapımı

Tığ İşi Yazlık Bluz Yapımı

0
5413
tig-isi-yazlik-bluz-tarifi-1
tig-isi-yazlik-bluz-tarifi-1

Yaz sıcakları ile birlikte bluzlar ön plana çıkmaya başladı. Fakat bu yazın trendi tığ işi bluz modelleri ve bu bluzları kendiniz hemen yapabilirsiniz.

Paylaşacağımız tığ işi bluz tarifini, kolay birkaç teknik kullanarak, kendi zevkinize göre renkleri kombinleyerek vakit kaybetmeden örmeye başlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • La Mia Baby Cotton
  2 adet Açık Gri (L047) renk ip
  2 adet Mat Mavi (L035) renk ip
  1 adet Açık Mavi (L036) renk ip
  1 adet Mavi (L041) renk ip
  1 adet Turuncu (L037) renk ip
  1 adet Hardal Sarısı (L003) renk ip
 • 3 mm tığ
 • Makas ve iğne

Yapılışı

Motif

1) Sihirli halka içine 16 tane sık iğne yapılır.

2) 16 tane ikili trabzan yapılır, trabzanlar arasında da 1 zincir çekilir.

Renk değiştirilir.

3) Önceki sırada 1 zincir yapılan her boşluğa 1 tane üçlü trabzan yapılır ve ardından 2 zincir çekilir. Toplamda 16 tane üçlü trabzan oluşur.

(Renk değiştirilir ve köşeler oluşturulmaya başlanır.)

4) Yeni ipi bağlarken ilk boşluk için geçerli trabzan olarak 3 zincir çekilir, 2 tane üçlü trabzan yapılır. Sonra 2 zincir çekilir ve her boşluğa 3 tane üçlü trabzan yapılır ve aralara hep 2 zincir çekilir. 3 tane üçlü trabzandan sonraki boşluklara köşe oluşması için 2 tane üçlü trabzan yapılır.Sonraki 3 boşluğa 1 kere yapılır. 4. boşluğa yine 2 kere yapılarak ikinci köşe oluşturulur. Sonraki 8. ve 12. boşluklara köşe oluşması için yine 2 kere yapılır. Toplamda 20 tane bu işlemden yapılmış olur.

 Renk değiştirilir.

5) 4.sıradaki aynı işlemler 5. sıraya da yapılır. Oluşturulan köşelerdeki boşluklara yine 2’şer öbek 3 tane üçlü trabzanlar yapılır. Bu sefer köşe araları 4 boşluğa çıkarılır yani köşelerde 4 zincir çekilir.

Renk değiştirilir.

6) Sadece alt sıralardaki boşluklara 1 tane üçlü trabzan yapılır, araya 2 zincir çekilir. Köşelerde aynı boşluğa 3 tane üçlü trabzan yapılır araya 4 zincir çekilir. Toplam 32 tane üçlü trabzan yapılır.

Renk değiştirilir. 

7) Köşelerde oluşan 2 boşluğa (3 tane üçlü trabzan, 3 zincir, 3 tane üçlü trabzan) (Köşelere 3-3 olmak üzere toplamda 6 tane üçlü trabzan yapılır. 3 trabzanın arasına 3 zincir çekilir.) Köşe aralarında kalan 6 boşluğa da trabzanlar yapılır. Her boşluğa 3 tane üçlü trabzan yapılır. (Trabzanlar arasında zincir yok.) Toplam 96 tane üçlü trabzan yapılır.

Aynı renge devam edilir.

8) Köşe boşluklarına 4 tane üçlü trabzan yapılır. Aralarda kalan trabzanların her birine 1’er tane üçlü trabzan yapılır.Toplam 104 tane üçlü trabzan yapılır.

 Aynı renge devam edilir.

9) 2 trabzan arası boşluklara 1’er tane ikili trabzan, 2 zincir yapılır. Yani 1 trabzan atlanarak tüm sıra boyunca ilerlenir.

*Trabzanlar arasındaki boşluklara püskül yaparak süsleyebilirsiniz.

*Bu motiften toplamda 8 adet yapılır ve birbirlerine sık iğne ile birleştirilir.

Askı

1) 38 zincir üzerine hangi kalınlıkta olmasını istiyorsanız 2 ya da 3 sıra sık iğne yapılır.

Yazlık bluzunuz hazır.

Ellerinize sağlık! 🙂

YORUM YOK