Merhabalar…

Çok kolay ve bir o kadar da güzel bir bere modelini size anlatmak istiyorum. Modelin adı timsah sırtı. Bu model tek sayı üzerine kuruluyor. Beremizi bant halinde örüp üstten ilmek çıkartarak yapıyoruz. Model 4 sırada tamamlanıyor. İlk ilmekleri örmeden alıyoruz ki kenarlarının düzgün olması için.

Malzemeler

Yapılışı

1) 35 ilmekle başlıyoruz. İlk sırayı 1 ters, 1 düz olarak örüyoruz. Model ters yönde kuruluyor.

2) Bu sırada modelimizi kurmaya başlayalım. Düz ilmeklerin içinden geçip şişin başına ip dolayıp örmeden diğer şişe alıyoruz. Bir nevi arttırma gibi ama düz ilmekler örülmüyor. Tersi örüp, düzü örmeden dola ve çık, bu şekilde sıra tamamlanır.

3)  Dolama işlemi hep aynı ilmeğe yapılıyor. İlk ilmekler hep örülmeden alınıyor. Başı dolalı ilmeğin içinden geçip başına dolayıp çıkıyoruz. Diğer ilmeği ters örerek sıra tamamlanır.

4) Bu sırada tüm ilmekler 1 ters, 1 düz olacak şekilde örülür. Doladığımız ilmekler düz, diğerleri ters olarak örülür.

5) Bütün ilmekler geldiği gibi örülür.

6) 2-4 sırasındaki işlemler tekrar edilerek istediğiniz boyuta gelince kesilir.

7) Üstten ilmek çıkartılarak 1 sıra ters, 1 sıra düz örülür. Her seferinde düz sıralarda ilk sırada 10 ör 1 kes; ikinci düz sırada 9 ör 1 kes; üçüncü düz sırada 8 ör 1 kes; dördüncü düz sırada 7 ör 1 kes şeklinde şişte 20-25 ilmek kalana kadar her düz sırada azaltmalar yapılır.

8) İpi uzun bırakıp yandan dikiyoruz. Dikişin geldiği yere düğmeleri orantılı bir şekilde dikiyoruz.

Son olarak ponpon yapıp ya da hazır ponpon dikiyoruz. Şapkamız hazır.

Hem kız hem de erkek bebekler için uygun bir model, atkısını, hırkasını, yeleğini, battaniyesini yaparak bebek takımı oluşturabilirsiniz.

Yapacak olanlara kolaylıklar diliyorum:) 🙂