Herkese merhabalar!

Rengârenk bir tüllü çocuk eteği örgü modelim var bugün sizler için!

Tığları kapın gelin, örmeye başlıyoruz!

Malzemeler

Yapılışı

Etek

3-4 yaş için uygundur.

Şiş ile örüyoruz.

1) Şişimize 140 ilmek atıyoruz.

2) 1 düz, 1 örmeden al, 1 düz, 1 örmeden al … şeklinde sıra sonuna kadar örüyoruz.

3) Bir önceki sırada ördüğümüz ilmekleri bu sırada örmeden alırken örmeden alınanları düz örüyoruz. 1 düz, 1 örmeden al, 1 düz, 1 örmeden al … şeklinde örüyoruz.

4) 3-4 cm bu şekilde lastik ördükten sonra ilmeklerimizi kesiyoruz ve tığ ile örmeye devam ediyoruz.

Tığ ile örüyoruz.

5) Sıra sonuna kadar 6 zincir çek, sık iğne ile sabitle, 6 zincir çek, sık iğne ile sabitle … şeklinde eşit aralıklarla delikler oluşturuyoruz.

6) Sıra sonuna gelindiğinde tekrar 6 zincir çekip ilk yapılan deliğin ortasına sabitliyoruz. Tekrar 6 zincir çekip diğer deliğin ortasına sabitliyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

7) Sonraki 2 sırada 6. basamağı tekrar ediyoruz.

8) Sonraki 4 sırada 7 zincir çekip ilk yapılan deliğin ortasına sabitliyoruz. Tekrar 7 zincir çekip diğer deliğin ortasına sabitliyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

9) Sonraki 4 sırada 8 zincir çekip ilk yapılan deliğin ortasına sabitliyoruz. Tekrar 8 zincir çekip diğer deliğin ortasına sabitliyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

10) Sonraki 4 sırada 9 zincir çekip ilk yapılan deliğin ortasına sabitliyoruz. Tekrar 9 zincir çekip diğer deliğin ortasına sabitliyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

11) Sonraki 4 sırada 10 zincir çekip ilk yapılan deliğin ortasına sabitliyoruz. Tekrar 10 zincir çekip diğer deliğin ortasına sabitliyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

tullu-cocuk-etegi-yapimi-1
tullu-cocuk-etegi-yapimi-1

12) File kısmı ördükten sonra 2 zincir çekip her deliğin içine 2 adet ikili trabzan, 3 zincir, 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip diğer deliğin içine 2 adet ikili trabzan, 3 zincir, 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Buraya kadar 1 adet dörtlü trabzan grubu oluşmuş oldu. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

13) Bu sırada renkli ip ile 8 zincir çekip her dörtlü trabzan grubunun arasından sabitliyoruz.

14) Bu aşamadan sonra 11 sıra modeli tekrar ediyoruz.  Dörtlü trabzan grupları arasında çekilen 3 zincir her sırada 1’er 1’er artacak. En son sırada aralarda 13 zincir olacak.

tullu-cocuk-etegi-yapimi-2
tullu-cocuk-etegi-yapimi-2

Uç Danteli

1) Bir alt sıranın bitiminden 17 zincir çekip 4’lü grubun ortasına 1 adet ikili trabzan, 5 zincir trabzana sabitle, 1 adet ikili trabzan, 5 zincir trabzana sabitle, 1 adet ikili trabzan, 5 zincir trabzana sabitle, 1 adet ikili trabzan, 5 zincir trabzana sabitle, 1 adet ikili trabzan, 5 zincir trabzana sabitle şeklinde örüyoruz. 14 zincir çekip aynı işlemi tekrarlıyoruz. Sıra sonuna gelince ipimizi sabitleyip kesiyoruz.

2) İçine astar olarak şekerci tülü dikiyoruz. Etek bu sayede daha kabarık oluyor.

tullu-cocuk-etegi-yapimi-3
tullu-cocuk-etegi-yapimi-3

Kolay gelsin!

tullu-cocuk-etegi-yapimi-4
tullu-cocuk-etegi-yapimi-4

Sorularınız için instagram hesabıma bakabilirsiniz.