Merhabalar!

Sizler için çok sevimli bir elbise tarifim var.

Tunus işi tekniği ile öreceğimiz bu elbiseyi çok seveceksiniz!

Dilerseniz hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Verilen ölçüler 6-12 ay arası bebekler için uygun olacaktır.

1) İlk olarak 60 adet zincir çekilerek başlanır. Daha sonra her bir zincire batılır ve arkasındaki ip alınıp şişin üzerine bırakılarak zincirlerden ilmekler çıkarılır. Üst sıraya geçildiğinde bütün ilmekler çift çift alınarak sıra boyunca geri gidilir.

2) Pıtırcıklardan yapmak istenirse en baştaki ip çift olarak alınır, sonra 4 zincir çekilir ve bir sonraki ilmek tek olarak alınır. Sonra 1 ilmek daha düz örülür. Sıra sonundan dönerken de bütün direklerdeki ipler toparlanarak geri gidilir. Bu şekilde 2 sıra tamamlanır.

Pıtırcıkların üst üste gelmemesi önemli, 2.sırada pıtırcıklar 1 sağa kaydırılarak gidilmeli.

3) Pıtırcıklardan sonra 28 sıra boyunca düz örgü yapılır.

4) 29. sırada kesme işlemlerine başlanır. Baştan 1. ve 2. ilmek düz örülür, 3. ve 4. ilmek birlikte kesilir. 5. ve 6. düz örülür, 7. ve 8. birlikte kesilir. Sıra sonuna kadar bu şekilde tamamlanır. Topladıktan sonra burada 45 ilmek kalmış olmalıdır. Bu şekilde 45 ilmekle birlikte 3 sıra daha kesmeden düz örülür.

5) Daha sonra sağdan 7 ilmek pirinç örülür. Bir ters, bir düz 7 ilmekten sonra soldan 7 ilmek kalana kadar düz örülür, soldan 7 ilmek kaldığında onlar da pirinç örülür.

6) Üst sıraya geçildiğinde düzün üzerine ters, tersin üzerine düz olacak şekilde yine sağdan 7 ilmek pirinçten sonra 8. ve 9. ilmekler birlikte kesilir. Sonra soldan 9 ilmek kalana kadar düz örülür, soldan 8. ve 9. ilmekler birlikte kesilir. Kalan 7 ilmek düzün üzerine ters, tersin üzerine düz olacak şekilde pirinç örülür. Bu şekilde 7 sıra boyunca pirinçlerle birlikte kesme işlemine devam edilir. 7 sıranın sonunda 14 ilmek kesilmiş olup, kalan ilmek sayısı 31 olmalıdır.

7) Sonraki 5 sıra boyunca hiç kesme işlemi yapmadan pirinçlerin üzeri pirinç, düz örgünün üzerine düz örgü olacak şekilde örmeye devam edilir.

8) Bu 5 sıradan sonra da tamamı pirinç olacak şekilde 4 sıra daha örülür.

9) Sonra pirinçle devam ederek istenilen uzunlukta sağ ve sol askılar yapılarak kapatılır. Üzerlerine 3’er adet ilikler açılır. Bu şekilde elbisenin arka kısmı tamamlanmış olur.

10) Elbisenin ön tarafı da askılar hariç aynı şekilde tamamlanır. Askılara gelindiğinde kapatılır.

11) Her 2 parça birbirine dikilir, düğme yerlerine 2 adet düğme dikilir ve elbise tamamlanır.

tunus-isi-bebek-elbisesi-yapimi
tunus-isi-bebek-elbisesi-yapimi-1
tunus-isi-bebek-elbisesi-yapimi
tunus-isi-bebek-elbisesi-yapimi-2

Ellerinize sağlık!