Merhabalar,

Çok kolay bir örgü patik modeli getirdik!

Anneannelerimizin, babaannelerimizin çetiklerini anımsatan bu örgü patik ile evde hem nostalji yapın, hem de ayaklarınız sıcacık kalsın!

O zaman hadi başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Tunus İşi

  • Öncelikle Tunus işinin nasıl örüldüğünden bahsedelim. Tığ ve şiş kullanmayı bilenler için oldukça basit olan bu örgü stili sonuç olarak kesinlikle sizi mutlu edecek. Bu ev ayakkabısı/patik/panduf örme ve birleştirme şekli nedeniyle yeni başlayanlar için oldukça kolay bir örgü tekniği olacaktır.
  • Tunus işinde örgümüzü hiç çevirmeden tığımızla önce ileriye doğru bütün ilmekleri toplayarak, daha sonra da ilmeklerimizi ilmek kaydırma yapar gibi 2şer ilmek örerek dönerek bir tam turu tamamlıyoruz. Önemli bir konu, dönüşlerde veya ilmek toplamak istediğimizde zincir çekmiyoruz ve ilmek toplarken görmüş olduğunuz gibi dik duran ipin altından ipi geçiriyoruz ve ilmekleri Tunus tığımızda toplayıp ilerliyoruz (1),(2).
  • Geri dönüşte de ilk önce tek ilmekten kaydırma yaparken, en son ilmeğe kadar ikişer ikişer örerek dönüyoruz (3).
tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-1
tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-1

Tunus İşi Örgü Nasıl Yapılır?

Ev Ayakkabısı

1) Tığ ve şişin özelliklerini barındıran bu Tunus işi tığımıza öncelikle şişlerimizde yaptığımız gibi 40 ilmek oluşturacağız. Daha az kıvrılma olduğu için bu yöntemi tercih ettim, sizler isterseniz zincir çekerek de başlayabilirsiniz, önemli olan bilek ölçünüzü anlatıldığı gibi ölçmeniz. Bu ölçü ayak bileğimizin bir tarafından ayağımızın altından geçerek, diğer tarafındaki bileğimizi kapatacak uzunlukta olmalıdır.

2) 26 sıra boyunca tunus işi örüyoruz.

3) 6 sıra her iki yandan 1 eksiltme yaparak örüyoruz, en son sırada 20 cm’lik ip bırakarak ipimizi kesiyoruz.

tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-2
tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-2

4) Örgümüzü ortadan ikiye katlıyoruz. Eksiltmeler üst üste ve örgüye başladığımız kısım da üst üste gelmeli.

5) Topuk kısmını ve ucunu (siyah renkle gözüken kısım) ördüğümüz ana renk ip ile içten dikiyoruz. Kırmızı ile işaretlenmiş kısımları ise, düz renk ip ve tığımız ile sık iğne yaparak ayak bileğine uygun boşluk bırakarak etrafını dönüyoruz.

tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-5
tunus-isi-ev-ayakkabisi-yapimi-5

Güzel günlerde kullanın.