Merhabalar,

Tunus örgü tekniği ile ördüğümüz üzerine hareket kazandırması için etnik desen kullanarak kanaviçe nakışı işlediğimiz bu çantayı yapmaya ne dersiniz?

Kolayca yapabileceğiniz bu modele hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Kalıp

Yapılışı

Ön Parça

1. 62 zincir çekilir.

2. Çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 61 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır. Aynı şekilde 9 sıra örülür.

3. 10. sırada örgünün her iki yanından 12’şer ilmek arttırılır. 85 ilmekle, örgü boyu 44 cm oluncaya kadar örülüp bitirilir.

Arka Parça

1. Ön parçanın başlangıç kısmından sıra başından sıra sonuna kadar her ilmekten 1 ilmek toplanarak toplam 61 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır. Aynı şekilde 8 sıra örülür.

2. 9. sırada örgünün her iki yanından 12’şer ilmek arttırılır. 85 ilmekle örgü boyu 44 cm oluncaya kadar örülüp bitirilir.

3. Çantanın ön parçasının üzerine siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenir.

4. Çantanın her iki yanları dikilerek birleştirilir. Yan kısımlarla taban kısmı dikilerek birleştirilir.

5. Çantanın ağız kısmı, her ilmeğe 1 sık iğne gelecek şekilde 2 cm örülür. Son sıra ters sık iğne oya yapılır. Çantanın ağız kısmına çanta sapı dikilerek bitirilir.

Videolu Yapılışı

Elinize sağlık!