Merhabalar,

Tunus örgü tekniği ile ördüğümüz üzerine hareket kazandırması için etnik desen kullanarak kanaviçe nakışı işlediğimiz bu bikiniyi örmeye ne dersiniz?

Hadi hep birlikte örelim!

Malzemeler

Yapılışı

Bikini Üst

Sağ Yan

1. 21 zincir çekilir. Çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar her zincirden 1 ilmek toplanarak toplam 21 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır.

2. Sonraki sıralar tunus örgüyle 21 ilmekle 20 sıra örülür.

3. 21. sıra; sıra başından başlanarak 1. ilmekten 2 ilmek arttırılıp 19. ilmeğe kadar her ilmekten 1 ilmek çıkartılır. 20 ve 21. ilmeklerden 3’er ilmek çıkartılır. Örgünün sol yanından ilmek çıkarmaya devam edilir. 23. ilmekten 3 ilmek çıkartılır, örgünün sol yanının sonuna kadar sonraki her ilmekten 1’er ilmek çıkartılır. Son ilmekten 2 ilmek arttırılarak toplam 51 ilmeğe ulaşılır. Sıra sonundan sıra başına kadar ilmekler tek tek kapatılarak örülüp sıra tamamlanır. Artma ve kesme uygulamadan 51 ilmekle 21 sıra örülür. Örgünün kenar oyası için, sağ yanına zincir işi, sol yanına 1 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülerek bitirilir.

Biten parçanın üzerine siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenerek bitirilir.

Sol Yan

1. 21 zincir çekilir. Çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar her zincirden 1 ilmek toplanarak toplam 21 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelerek 1 sıra tunus örgü tamamlanır.

2. Sonraki sıralar tunus örgüyle, 21 ilmekle 20 sıra örülür.

3. 21. sıra; bikininin örülen yönlerini birbirine çevirmek için iplik koparılıp örülen parçanın sağ alt köşesinden başlanarak 1. ilmekten 2 ilmek arttırılıp 19. ilmeğe kadar her sıradan 1 ilmek çıkartılarak örülür. 20 ve 21. ilmeklerden 3’er ilmek çıkartılır. Örgünün üst yanından ilmek çıkarmaya devam edilir. 23. ilmekten 3 ilmek çıkartılır, örgünün üst yanının son 1 ilmeğine kadar her ilmekten 1’er ilmek çıkartılır. Son ilmekten 2 ilmek arttırılarak toplam 51 ilmeğe ulaşılır. Sıra sonundan sıra başına kadar ilmekler tek tek kapatılarak örülerek sıra tamamlanır. Artma ve kesme uygulamadan 51 ilmekle 20 sıra örülerek bitirilir. Örgünün kenar oyası için, sol yanına zincir işi, sağ yanına 1 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülerek bitirilir.

Biten parçanın üzerine siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenir.

Birleştirme

  • Sağ alt yan kısımdan başlanarak her ilmeğe 1 sık iğne gelecek şekilde örülür, ikinci parçayı da ekleyerek, yine her ilmeğe bir sık iğne gelecek şekilde sık iğne yapılarak sıra tamamlanır.
  •  Kenar için 4 zincir çekilir, 1 sık iğne atlanıp, 2. Sık iğneye 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, 1 sık iğne atlanıp sonraki sık iğneye 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
  • Kenar için 4 zincir çekilir, önceki sıra çekilen 1 zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, bir sonraki zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
  • Kenar için 4 zincir çekilir, önceki sıra çekilen 1 zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır. Sıra sonuna kadar 1 zincir çekilip, bir sonraki zincire, 1 adet tekli tırabzan yapılır şeklinde örülür.
  • Her zincire 2 sık iğne yapılarak örülür.
  • Bikininin alt bağcıkları için, iplik 2 kat yapılarak, 120 cm uzunluğunda 2 adet zincir çekilir. File örgünün 1. ve 3. Sırasına bir alttan, bir üstten şeklinde geçirilir.
  • Bikininin askıları için, üst kısımlarına, iplik iki kat yapılarak 50 cm uzunluğunda zincir çekilerek bitirilir.

Bikini Alt

Ön Parça

1. 16 zincir çekilir. Çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 16 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelindiğinde 1 sıra tunus örgü tamamlanır.

2. Sonraki sıralar tunus örgüyle, verilen şema uygulanarak örülür.

Örülen parçanın üst kısmına siyah, turuncu, yeşil ve sarı renklerle verilen desen kanaviçe nakışı, çarpı işi olarak işlenir.

Arka Parça

1. 16 zincir çekilir. çekilen zincirin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar, her zincirden 1 ilmek toplanarak, toplam 16 ilmek çıkartılır. Sıra sonundan başlanarak, toplanarak çıkartılan ilmekler tek, tek kapatılarak sıra başına gelindiğinde 1 sıra tunus örgü tamamlanır.

2. Sonraki sıralar tunus örgüyle, verilen şema uygulanarak örülür.

Örülen iki parça başlangıç kısımlarından dikilerek birleştirilir. Birleştirilen parçanın etrafına 2 sıra sık iğne, 1 sıra ters sık iğne örülür. Bağcık için bikininin her iki yanına 20’şer zincir çekilerek bitirilir.

Videolu Yapılışı

Ellerinize sağlık!