Merhabalar!

İlkbahar ve yaz aylarında en çok sevdiğimiz çanta modellerinden biri de hafif ve kolay taşınabilir bir o kadar da kullanışlı ve şık olanlar değil midir? E tabii bir de kendi el emeğimizse bir başka güzel olmaz mı? Hele ki “Çantan nereden?” sorusuna, “Almadım, kendim yaptım.” cevabını verdiğimiz anın mutluluğu da bu işin bonusuysa tığınızı, ipinizi alın gelin.

Çünkü ben de hazır bahardan yaza doğru gün sayarken kısa sürede örebileceğiniz bir örgü modelini sizlerle paylaşmak istedim. Gelelim yapılışına, çok az malzeme gerektirdiği ve tekniği çok basit olduğu için nasıl başlayıp bitirdiğinize inanamayacaksınız.

Malzemeler

Yapılışı 

Çanta

1) 124 adet zincir çekilip ilk zincirle birleştirilerek zincirden bir halka elde edilir.

2) Ardından 2 zincir çekilerek bir sonraki zincirin içine tekli trabzan yapılır ve halkayı tamamlayana kadar devam edilir. Her sıra başında 2 zincir çekilerek başlanır ve bu o sıranın ilk trabzanı olur.

3) 24 sıra tamamlandıktan sonra 25. sırada çantanın her iki yüzü eşit olması için ortalanır ve kenarlardan eşit sayıda trabzan hesaplandıktan sonra ortaya gelindiğinde 22 adet trabzana denk gelecek şekilde zincir çekilir. 22 adet trabzan geçilir ve 23. trabzana bir trabzan yapılarak çantanın sapına başlanmış olunur. Kenara doğru da eşit sayıda trabzan yapılınca arka yüz için de aynı işlemler takip edilir. 2 sıra daha örülerek bitirilir.

uc-adimda-dikissiz-el-cantasi-yapimi-1
uc-adimda-dikissiz-el-cantasi-yapimi-1

Süsleme

Ben dokulu görüntüsünü daha çok beğendiğim için tersini çevirdim, yani tersini ön yüz olarak kullandım.

1) İpin kalanından eşit boyda şeritler keserek alt kısmı dikmeden bu şeritlerden düğümlerle kapatılır ve köşesi 3 adet keçeden gül ile süslenir.

2) İsteğe göre içine astar, fermuar ya da uzun sap eklenir.

Umarım beğenirsiniz!

uc-adimda-dikissiz-el-cantasi-yapimi-2
uc-adimda-dikissiz-el-cantasi-yapimi-2

Örgüyle kalın!