Ana Sayfa Bebek-Çocuk Battaniye Modelleri Üç Boyutlu Zigzag Bebek Battaniyesi Yapımı

Üç Boyutlu Zigzag Bebek Battaniyesi Yapımı

0
3665
uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi
uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi

Merhaba arkadaşlar! 🙂

Miniklerimiz için modası hiç geçmeyen üç boyutlu bir zigzag battaniye örelim mi?

Haydi o zaman battaniyeyi örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Punto Kids el örgü ipleri;
    2 adet Su Yeşili (M4054) renk ip
    2 adet Bej (M5060) renk ip
    2 adet Kot Mavisi (M3041) renk ip
  • 3 mm yün tığı
  • Makas

Yapılışı

4 sırada 1 renk değişimi yapıyoruz.

1) 163 zincir çekiyoruz. Zincirlerimiz çok sıkı olmayacak ki battaniye kenarlarımız çekme yapmasın.

2) 160. zincirin içinden başlayarak 15 tane trabzan yapıyoruz. Trabzanlarımızı sayarken baştaki 3 zinciri 1 trabzan olarak saymıyoruz. Alttan 2 zincir atlıyoruz. Böylelikle dip kısmımızı oluşturacağız. Takip eden 3. zincirden başlayarak 15 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekerek hemen yanındaki trabzana batıyoruz. Böylelikle tepe kısmımızı oluşturuyoruz. 15 trabzanla devam ediyoruz. Sıra sonuna kadar 15 trabzan, 2 zincir atla, 15 trabzan, 2 zincir çek, hemen yanındaki trabzandan başla şeklinde yani dip-tepe-dip-tepe-dip şeklinde devam ediyoruz. Son 15. trabzanımızı yaptıktan sonra aynı yuvaya 2. kez trabzan yapıyoruz. Baştaki ve sondaki fazla trabzanları saymıyoruz. Onlar battaniyemizin içe doğru daralmasını engelleyip her sıradaki sayıyı eşitlemeye yarıyorlar.

3) 3 zincir çekerek dönüyoruz. Bunu saymıyoruz. Battaniyemizin 3 boyutlu olması için ilk trabzandan başlayarak bütün ilmeklerin yuvasına değil dış tarafındaki teline, yani bize uzak olan tarafına 15 trabzan yapıyoruz. 2 trabzan atlayarak (dip) takip eden trabzanın dış telinden başlayarak 15 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip (tepe) hemen yanındaki trabzanın dış telinden başlayarak 15 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sona kadar geliyoruz. Sonuncu trabzanın dış teline 2 kere trabzan yapmayı unutmuyoruz.

4) Battaniyemiz istediğimiz boyuta gelene kadar bu şekilde tekrar ederek örüyoruz.

uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-1
uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-1

Ben görseldeki battaniyede her 4. Sıra bitiminden sonra renk değiştirdim. Renk değişimlerini çift sıralardan sonra yapmaya dikkat edelim. Çünkü battaniyemiz kanallı olacağı için çift sıralardan sonra yapılan değişim daha hoş görünüyor.

Battaniyemizin kenarları hareketli olduğu için ayrıca süslemesek de olur. Ama ben yine de ters sık iğne yaparak süsledim. Ters sık iğne için sık iğne gibi fakat sağdan sola değil soldan sağa doğru örüyoruz.

Battaniyemiz bitti!

uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi
uc-boyutlu-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi

Emeğimize sağlık! 🙂

YORUM YOK