Herkese merhaba!

Bu sevimli çocuk çantasını çok severek ördüm ve sonucuna da hayran kaldım.

Eminim tüm çocuklar bu çantaya bayılacak. 🦄🦄

Sadece sık iğne ve trabzanlarla öreceğimiz çantayı örgü bilmeyenler bile rahatlıkla örebilir. 🌸

Şimdi geçelim tarifimize 💁🏻‍♀️💁🏻‍♀️

Malzemeler

Kısaltmalar

Sh: Sihirli Halka

x: Sık İğne

v: Artırma

Yapılışı

1. Sihirli halka yapıp 2 zincir çekiyoruz ve halkanın içine 10 tane ikili trabzan yapıyoruz. sırayı başta çektiğimiz zincirlerin ikincisine ilmek kaydırma yaparak bitiriyoruz. (10)

2. 2 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak örüyoruz ve sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. (20)

3. 2 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Birinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, ikinci ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak 1 tek, 1 çift trabzanlar şeklinde örüyoruz ve sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. (30)

4. 2 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Birinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, ikinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, üçüncü ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak 2 tek, 1 çift trabzanlar şeklinde örüyoruz ve sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. (40)

5. 2 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Birinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, ikinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, üçüncü ilmeğe 1 tane ikili trabzan, dördüncü ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak 3 tek, 1 çift trabzanlar şeklinde örüyoruz ve sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. (50)

6. 2 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Birinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, ikinci ilmeğe 1 tane ikili trabzan, üçüncü ilmeğe 1 tane ikili trabzan, dördüncü ilmeğe 1 tane ikili trabzan, beşinci ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak 4 tek, 1 çift trabzanlar şeklinde örüyoruz ve sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. (60)

7-17. 11 sıra boyunca her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak örüyoruz.

Sap

1. 133 zincir çekiyoruz. 3.zincire 4 tane ikili trabzan yapıp 1 ilmek atlayıp diğer ilmeğe 1 tane sık iğne yapıyoruz. 1 ilmek atlayıp diğer ilmeğe 4 tane ikili trabzan yapıp 1 ilmek atlayıp diğerine 1 sık iğne şeklinde zincir sonuna kadar devam ediyoruz.

2. Zincirin sonundaki son ilmeğe 3 tane sık iğne yapıp zincirin karşı tarafına geçiyoruz, 1 ilmek atlayıp 4 tane ikili trabzan yapıp 1 ilmek atlayıp sonrakine 1 sık iğne şeklinde karşı tarafı da örüyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konu trabzan ve sık iğne yaptığımız ilmeklerin karşılıklı olarak denk gelmesidir.

3. Zincirin karşı tarafını da örüp bitirdikten sonra çantaya iki kenarı eşit olacak şekilde dikiyoruz.

Boynuz

1. Sh içine 4x (4)

2. (x, v)*2 (6)

3. (x v, x)*2 (8)

4. (3x, v)*2 (10)

5. (2x, v, 2x)*2 (12)

6. (5x, v)*2 (14)

7. (3x, v, 3x)*2 (16)

8. (7x, v)*2 (18)

9. (4x, v, 4x)*2 (20)

10-15. 20x

Sık iğneyle karşılıklı olarak örüp birleştirdikten sonra boynuzu ortaya dikiyoruz.

Kulaklar (2 adet)

1. Sh içine 7x (7)

2. Sırasıyla ilmeklere 2 tane sık iğne, 2 tane tekli trabzan, 2 tane ikili trabzan, 2 tane üçlü trabzan, 2 tane ikili trabzan, 2 tane tekli trabzan, 2 tane sık iğne yapıp ilmek kaydırma ile bitiriyoruz ve boynuzun 2 tarafına alt kısmı bir miktar içeride kalacak şekilde dikiyoruz.

Güller (5 adet)

1. 24 zincir çekiyoruz, üçüncü zincirden başlayarak 22 tane ikili trabzan yapıyoruz. İçten dışa doğru yuvarlayıp alt kısmı sabitliyoruz ve boynuzun alt kısmına düzenli bir şekilde dikiyoruz.

unicorn-cocuk-cantasi-yapimi-1
unicorn-cocuk-cantasi-yapimi-1

Göz İşlemesi

Siyah ipimizi iğneye geçirip önce gözün üst kısmını 6 trabzan genişliğinde oluşturuyoruz. Önce alt orta kirpiği işlerseniz daha muntazam bir görüntü ortaya çıkıyor. İşleme için görselden de yardım alabilirsiniz.

unicorn-cocuk-cantasi-yapimi-2
unicorn-cocuk-cantasi-yapimi-2

Unicorn çocuk çantamız hazır 🦄🌸🍬

Şimdiden ören herkesin ellerine sağlık 💕

Ördüklerinizi İnstagram üzerinden paylaşırken beni de etiketlemeyi ve takip etmeyi unutmayın 💕 gamzeninhobiguncesi