Merhabalar!

Çok şık kullanışlı bebek yakasının yapımını anlatacağım. Sizlerde kolayca yapabilirsiniz.

O halde hadi başlayalım…

Malzemeler

Yapımı

1) Sıra:110 zincir ile başlayalım. 3 zincir geriden 4. tepesine aynı yere 2 tane 2li trabzan 1 zincir 2 tane 2li trabzan yapalım. ara da zincir çekeden aynı işlemi 3 zincir atlayıp 4.tepesine aynı yere 2 tane 2li trabzan 1 zincir 2 tane 2li trabzan yapalım.

2) Sıra:Bu sıra ilk 1 zincir çektiğimiz yere alt sıradaki aynı işlemi yapalım. (Yani 4 tane trabzan olacak şekilde) 2.zincir boşluğuna ise 3 tane 2li trabzan 1 zincir 3 tane 2li trabzan yapalım.(toplam trabzan 6 oluyor). Bu şekilde bir tane 2 li 1 tane 3lü bir tane 2li şeklinde sırayı tamamlayalım.

3) Sıra: 2.sıranın aynısını yapacağız fakat farklı olarak 2 adet trabzan üstüne 3adet trabzan, 3adet trabzanın üstüne 2 adet trabzan yapalım. Yani çaprazlama olacak şekilde.

4) Sıra da 3.sıradaki işlemlerin aynısı olacak.

5) 4zincir çekip üstüne almadan ilk zincir boşluğuna batıp çıkalım 2 zincir tekrar aynı yere batıp çıkalım. orada 2 zincirlik küçük bir yuva yapıyoruz. diğer zincir boşluğuna geçmek için 2 zincir çekip 7 tane 2li trabzan yapalım. 2 zincir çekip 3.zincir boşluğuna batıp çıkalım 2 zincir tekrar aynı yere batıp çıkalım. orada 2 zincirlik küçük bir yuva yapıyoruz. diğer zincir boşluğuna geçmek için 2 zincir çekip 4.zincir boşluğuna 7 tane 2li trabzan yapalım. bu sırayı bu şekilde tamamlayalım.

6) Bu sırada bir önceki sıradan farklı olarak 7 adet yaptığımız trabzanların arasına 1 zincir çekerek tamamlayalım.

7) 7 trabzan 1 zincir yaptığımız sıradan farklı olarak 1 zincir çektiğimiz aralara 2 tane 2li trabzan yapıp tek seferde çekiyoruz ve artık arkaya dönmeden örgümüzü kasmayacak şekilde sıkiğne ile dolanıp yaka uçlarına kirpik veya ibik modelini yapıyoruz.

8) Son olarak ipimizi 2 kat yapıp bağlama kısımlarını yapıp uçlarına boncuk takalım.

Yakamız tamamlanmıştır Ören herkese kolay gelsin.