Herkese merhabalar!

Özellikle şallarda sık sık gördüğümüz virüs modelini battaniyeye uyguladık.

Bu güzel battaniyeyi bizimle örmek ister misiniz?

Hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) 6 zincir çekiyoruz. İlk zincirden geçirip kendimize bir halka yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve bu halkanın içine 19 trabzan yapıyoruz, elimizdeki zincirle beraber 20 tane oluyor. İlk trabzanın üstüne bağlıyoruz.

2) Tekrar 3 zincir çekiyoruz, bir ip alıyoruz ve aynı yere batıyoruz. Şimdi her ilmeğe iki kere batıyoruz. 20 tane olan sayımızı 40 tane yapıyoruz. Sonra yine ilk trabzana bağlıyoruz.

3) 4 zincir çekiyoruz. Bu sefer sırayı bir trabzan bir zincir yapacağız. Biraz şekil bozuk gibi görünebilir ama düzelecektir. Son sırayı birleştirmeden önce de zincir çekip öyle bağlıyoruz.

4) 5 zincir çekiyoruz, ilk boşluğu atlayıp ikinci boşluğa sık iğneyle bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, bir atlıyoruz ve ikinciye sık iğneyle bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve yine bir atlayıp ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekip ikinciye bağlıyoruz. Şimdi üç tane 3 zincir yaptık. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz, 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. Bu şekilde köşe yapmış oluyoruz. İlkini tek yaptık çünkü en son tekrar yapacağız. Devam ediyoruz. 3 zincir çekiyoruz, ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz, ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz.

5) Hemen boşluğa banıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. İçine 10 tane trabzan yapıyoruz zincir dahil. 3 zincir boşluğuna sık iğneyle bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, diğer zincir içine batıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, diğerine batıyoruz, yani bir alt sırada 3 tane 3 zincir boşluğumuz vardı ve ikiye düştü. İpi doluyoruz ve hemen 10 tane trabzan yapıyoruz, atlamadan hemen yanına ya da zincir çekmeden 10 tane daha dolduruyoruz. Toplam 20 tane oldu. Bunlar köşeler olacak. Yanındaki 3 zincir boşluğa sık iğneyle bağlıyoruz. 3 zincir çekip bağlıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip bağlıyoruz. Diğeri gibi yapıyoruz ve son yeri de üstüne batırıp sırayı bitiriyoruz.

6) 3 zincir çekiyoruz. İkinciden itibaren tekrar 10 tane trabzan yapıyoruz. Yine yanına bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, bağlıyoruz. 3 zincir boşluğunu 1 taneye indiriyoruz. Bu seferki sırayı sadece üstlerine trabzan yapıyoruz ve bitiriyoruz bu sırayı. 4 zincir çekiyoruz. Bu sırayı 1 trabzan, 1 zincir yapacağız. 1 trabzan, 1 zincir ve 10 tane trabzan yapıyoruz ve artık bir yere banmadan hemen diğer yere geçiyoruz. 1 trabzan, 1 zincir örerek bu şekilde bu sırayı tamamlıyoruz.

Farklı renk kullanacaksanız bu sırayı bitirdikten sonra renk değiştirebilirsiniz.

7) 5 zincir çekiyoruz, bir boşluk atlıyoruz ve ikinciye banıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, bir atlayıp ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. Artık ortadan bir çoğaltma yapacağız. O yüzden 5 zincir çekiyoruz, iki tane bir onun köşesinden, bir ondan gibi alıyoruz ama aslında hiç bozulmuyor. Sıra bittiğinde anlayacaksınız. İkinciye bağlıyoruz, 3 zincir çekiyoruz, ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. Yine 5 zincir çekip diğeri gibi 2. boşluğa bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve ikinciye bağlıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar yapıyoruz.

8) 3 zincir çekiyoruz. Boşluğun içine yine 10 trabzan yapıyoruz ve bağlıyoruz. 3 zincir yapıyoruz ve bağlıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve bağlıyoruz. 5 zincir çektiğimiz yani arttırma yaptığımızın içine 10 tane trabzan yapıyoruz. O sıra yine aynı, sadece artık hep onlarla artacak. Daha önce virüs şal ördüyseniz zaten bilirsiniz.

Örmesi hem basit hem de çok zevklidir.

Ben ördüm ve çok keyif aldım.

Fazla ip gitmiyor, o yüzden istediğiniz boyuta kadar örebilirsiniz.

Bittikten sonra kenarına kenar tığlaması, sık iğne ya da daha farklı şeyler yapabilirsiniz.

Sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

virus-modeli-ile-battaniye-yapimi
virus-modeli-ile-battaniye-yapimi

Yapacak olanlara kolay gelsin.