Merhaba Hanımlar.

Son dönemlerin en çok aranan bebek yeleği, erkek çocuk yeleği, yakası kürklü yelek ,kız çocuğu yeleği, haroşa yelek olarak aranan ve benim de zevkle örüp video ile desteklediğim yeleğimi anlatmak istiyorum sizlere!

Buhar ütüsü kullanmazsanız modelimiz 1 yaş için uyumludur, benim yaptığım gibi buhar ütüsü kullanırsanız 1-3 yaş aralığı için uygun olan bir model olacaktır. Bu ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istedim.

Malzemeler

Videolu Yapılışı

Yapılışı

Sizlere vereceğim ilmek sayıları vermiş olduğum malzeme listesine göredir. Daha ince ip ve şiş kullanacaksanız ya da yaş aralığını büyütecekseniz ilmek sayıları ve sıra sayıların da artım olacaktır.

Önler

1) 25 ilmek atarak modelimize başlayalım. Ön kanatların sivriliği için yapacağımız küçük bir uygulama olaca. İlmeklerimizi attıktan sonra örme işlemine başlıyoruz 11 ilmek haroşa örgü örelim, geri dönüp 11 ilmeği yine haroşa örelim ki ilk diş haroşamız oluşsun. 11 ilmeğin sonundaki son 3 ilmek kaldığında kenarda bulunan çukur kısmı oluşturmak için ipin yönünü değiştirip selanik örgüye geçiyorum ve ilmeğimin şişte bulunan kısmına değil de dibine batarak düz örüyorum daha sonra gene ipimin yönünü değiştiriyorum ve haroşa örgüyle 2 ilmeğimi örüyorum.

2) Bir önceki sırada ön yüzde bildiğiniz gibi 11 ilmek haroşa örgü örmüştük şimdi 11 ilmeğimize 2 ilmek daha ekleyerek 13 ilmek ters örüp gene örgümüzün arka yüzüne geçip 13 ilmeğimizi örüyoruz son 3 ilmeğimiz kaldığında gene ipimizin yönünü değiştirerek son üçüncü ilmeğimizi selanik örüp sıra sonuna kadar örgümüzü haroşa örgü dişimizi tamamlıyoruz.

Ön yüzde her zaman ilmeklerimize 2 ilmek ekleyip geri döneceğiz ki sivriliğimiz oluşsun, arka yüzde ise son üçüncü ilmeğimizi hep selanik örüp ilmeğimizin dibine batacağız bu şekilde 25 ilmeğimizi tamamen örene kadar devam ediyoruz.

3) Kol oyuntusuna gelene kadar 25 ilmeğimizi 17 haroşa dişi olana kadar örüyoruz. Unutmayın 2 sıra ördüğünüzde 1 haroşa dişi oluşacaktır.

4) Kol kesimi yaparken 6 kerede kesim yapacağız ve o da şu şekilde olacak. Öncelikle biz örgümüzün sağ kanadını örüyoruz ve cepheden baktığımız için şişin sol ön yüzünde kesime başlayacağız, diğer kanadı örmüş olsa idik bu sefer tam tersi olacaktı bu detayı atlamak istemedim. Son 5 ilmeğimiz kalana kadar örelim, bu ilmeklerin 5-4. ilmeğimizi bir kesiyoruz ki eksiltmemiz olsun, kalan 3 ilmeğimizi haroşa örgü ile devam ediyoruz ve arka yüze geçiyoruz.

5) İlk 2 ilmeği gene haroşa örgü örüp üçüncü ilmeğimizi kenarda yapmış olduğumuz çukurluğu oluşturmak için ipin yönünü çevirip ilmeğin dibine batıyoruz ve örgümüze 6 haroşa dişi olana kadar bu şekilde eksiltme yaparak devam ediyoruz. Yani ön yüzlerde son 5 ilmek kalana kadar örüp 5-4. ilmekleri bir kesip arka sırada da üçüncü ilmeği selanik örgümüzle öreceğiz. Bu işlemleri 6 kez yapacağız.

6) Kol kesimimiz tamamlandıktan sonra 7 haroşa dişi daha örüp yaka kesim yerine geliyoruz. Şişimin sağ tarafından başlayarak 7 ilmek kesim işlemimi yapıyorum sıra sonuna kadar haroşa örgü ile örgüme devam ediyorum, arka yüzde ise kol kesiminin 3 ilmeğinin olduğu yerdeki selanik örgüme omuza kadar devam ediyorum.

7) Ön yüzde yakayı 1’er ilmek şeklinde 3 sırada bir kesiyorum, her ön yüzde 1 ilmek keseceğiz ve şişimizde 9 ilmeğimiz kalacak. Bu 9 ilmeğimizi omuz kısmına taşımak için 6 haroşa dişi örüp ilmeklerimizi bekletmeye alalım ve böylece diğer önü örelim.

Diğer ön tarafının yapımı da aynı ilmek sayıları ile aynı şekilde örüyoruz.

Arka

1) 45 ilmek ile başlıyoruz. 35 ilmek örgümüzü haroşa örgü ile örelim ve sol şişimizde 10 ilmek kalınca geri dönelim, gene sol şişimizde 10 ilmek kalana kadar örelim. Bildiğiniz gibi ön yüzde tek taraflı çalışmıştık biliyorsunuz arka örülürken ise çift taraflı çalışacağız.Ön yüze geçip son 10 ilmeğimizi son 8 ilmek kalana kadar öreceğiz yani her sıra sonunda 2 ilmek ekleye ekleye 45 ilmeğimizi tek şişe toplayacağız.

2) 17 haroşa dişi sırasından sonra her iki tarafta da kol oyuntusunu yapacağız. İki taraftan 6 ilmek kol için keseceğiz. Ön yüzde yapmış olduğumuz işlemlerin aynısı olacak, bu kısımda ense oyuntusunu da ayarladıktan sonra yeleğimiz neredeyse bitmiş olacak.

3) Ense oyuntusu için sol şişimde 11 ilmek kalana kadar örüp geri dönüyorum ve dönerken diğer şişimde 11 ilmek kalana kadar kesiyorum. 11 ilmek kaldıktan sonra örgüme devam ediyorum, tekrar aynı yüze geldiğimde 1 ilmek kesiyorum, örgüme devam ediyorum bu şekilde 2 ilmek kesince elimde 9 ilmeğim kalacak ve ilmeklerimi beklemeye alacağım. Diğer omuzu da ayarlamak için ipimi kesip o tarafa geçip aynı işlemleri tekrarlayacağım bekletmiş olduğum omuz başı ilmeklerimi videodan faydalanarak dikişsiz omuz birleştirme yapabilirsiniz.

Yaka oyuntularımız ve omuz birleştirmelerimiz de bittiğine göre yan dikişlerimizi de yapıp yakaya geçebiliriz.

Yaka

Sıra geldi yakamızın kürklü kısmını yapmaya onun içinde Ana Kuzusu ipimize geçiyoruz ve yakadan  ilmek çıkartıyoruz. 4 parmak boyu haroşa ördükten sonra ilmeklerimizi kesiyoruz. Ponponlarımızı da yaptıktan sonra artık yeleğimiz hazır!

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle!