Merhaba hanımlar,

Çok seveceğiniz ve rahatça her yere uygulayabileceğiniz kolay bir motifle karşınızdayım.

Ben bu motifi kızımın yazlık elbisesi için yaptım. Kumaşını çok ince seçtim. Yazlık rahat ter emen  ve hafif özellikte olmasına özen gösterdim.Siz de bu motifi istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

  1. Uzun bir zincir çekiyorsunuz. Uygulayacağınız yerin ölçüsüne göre 10 zincirde fazladan olsun.
  2. İkinci sıraya başlarken 3 zincir çekiyorsunuz.1 tane 2li trabzan yapıp 2 zincir atlayıp 3.zincire batıyorsunuz. Trabzanı yaptıktan sonra 1 zincir çekip 1 trabzanı da geriye batarak, iki trabzan arasında arada 1 zincir olacak şekilde yapıyorsunuz. Trabzanlar çapraz olmalı. Çarpraz trabzanlar bitince yanına 1 tane 2 li trabzan yapıp tığınızın ucunu tekrar dolayıp 3. zincire batıyorsunuz ve bu şekilde sıranızı tamamlıyorsunuz.
  3. Üçüncü sırada hepsini 5 zincir çekip 5 zincir atlayıp 1 sık iğne yaparak örüyoruz.
  4. Dördüncü sırada 5 zincir çekip, alt sıradaki 5 zincirli yere batın.  Aynı yere 1 tane 2li trabzan 1 zincir yapıyoruz., bu şekilde 6 tane trabzan olacak şekilde burayı dolduruyoruz. 6. trabzan bitince bir sonraki 5 zincirli yere 1 sık iğne yapın tığınızı tekrar dolayıp 1 trabzan 1 zincir olarak devam edin.(şemadan takip edebilirsiniz.9
  5. Beşinci sırada 3 zincir çekin, alt sıradaki 1.trabzana tığınızı dolayıp ilk iki ilmeği alarak tığınızın ucunu tekrar dolayın 2. trabzana batın orda da ilk 2 imleği alın sonra hepsini bir çekin. Yani 2 trabzanın son imlekleri beraber örülecek. 3 zincir çekin işlemi tekrarlayın, tekrar 3 zincir tekrar trabzanlardan devamedin,  alt sıradaki trabzanlar bitince 3 zincir çekin boşluğa 1 sık iğne yapın tekrar 3 zincir trabzanlardan devam edin.
  6. Altıncı sırada 3 zincire 3 sık iğne, 1 pipirik (3 zincir çekerek aynı yere batıyorsunuz),3 sık iğne, 1 pipirik ve tekrar 3 sık iğne, 1 pipirik olarak yelpaze şeklini oluşturuyorsunuz ara yerlere 3 zincire 3 sık iğne ve tekrar 3 sık iğne  1 pipirik olarak sırayı tamamlıyorsunuz.

Daha sonra bu motifi ister elbisenize ister tişörtünüze dikebilirsiniz.

Elinize sağlık 🙂