Herkese merhabalar!

Sizlere yapımı çok kolay, sadece iki sıradan oluşan bir motifle örebileceğiniz şık bir çocuk bluzu modeli getirdik!

İsterseniz vakit kaybetmeden örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 4.5-5 yaş için uygundur.

Motif

1) Motifimize 6 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz.

2) 5 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Halkanın içine üçlü trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve tekrar halkanın içine üçlü trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 8 kafes oluşturuyoruz.

3) Yukarı çıkmak için 4 zincir çekiyoruz ve kafesin içine batıyoruz. Bu zincirle birlikte 4 tane üçlü trabzan örüyoruz. Daha sonra 2 zincir çekiyoruz, diğer kafese geçiyoruz ve tekrar içine 4 tane üçlü trabzan örüyoruz. Daha sonra köşelere gelecek yere 10 zincir çekiyoruz ve tekrar 4 tane üçlü trabzan örüyoruz. Bu şekilde sıra boyunca köşelere 10 zincir, aralara 2 zincir çekerek kafeslerimizin içini dolduruyoruz.

Motifimiz hazır!

yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-1
yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-1

Yarım Motif

1) 6 zincir çekip halka oluşturuyoruz.

2) Yukarıdaki işlemleri tekrarlayarak 4 kafes oluşturuyoruz.

3) 14 zincir çekiyoruz. Geri dönüyoruz, 4 zincir kalacak şekilde zincir üzerine batıyoruz. Bu zincirle birlikte bir kafeste 4 trabzan olacak şekilde örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, 4 tane trabzan örüyoruz. 10 zincir çekiyoruz, tekrar diğer kafeste 4 tane trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz, tekrar 4 tane trabzan örüyoruz. 10 zincir çekip en son ördüğümüz trabzanın üstüne batıyoruz.

Yarım motifimizi aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-2
yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-2

Birleştirme

1) Motiflerimizi son sırada tamamladığımız diğer motifimizle birleştiriyoruz. Birleştirmeye 10 zincir çektiğimiz köşelerden başlıyoruz. Bunun için ördüğümüz motifte 5 zincir çekiyoruz, motifin 10 zincir çekilmiş kısmının ortasına batıyoruz, tekrar 5 zincir çekiyoruz ve trabzanlarımızı örüyoruz. 4 tane trabzandan sonra 1 zincir çekip 2 zincir çektiğimiz kısmın ortasına batıyoruz, tekrar 1 zincir çekip diğer kafese 4 trabzan örüyoruz. Bu şekilde motiflerimizi birleştiriyoruz.

2) Bedende ön ve arka toplam 56 motif, koltuktan sonrası için 18 motif ve 6 yarım motif örüp aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi birleştiriyoruz.

Kenar Süslemesi

1) Tüm motifleri birleştirdikten sonra kol, alt kısım, ve yakasına bir sıra bol durmayacak şekilde 3 zincir, 1 üçlü trabzan yaparak kafesler oluşturuyoruz.

2) Bu kafesleri tamamladıktan sonra sırayla bir kafese 3 tane üçlü trabzan, bir kafese 2 tane üçlü trabzan örüyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-3
yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi-3

Bluzumuz hazır!

yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi
yazlik-motifli-cocuk-bluzu-yapimi

Ellerinize sağlık!