Herkese merhabalar!

Banyolarınıza neşe katacak çok güzel bir lif modeli hazırladık.

Bu lifi sevdikleriniz için de örmeyi unutmayın!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Kristal el örgü ipleri;
    Çimen Yeşili (K416) renk ip
    Koyu Sarı (K301) renk ip
    Beyaz renk ip
  • 2 mm tığ

Yapılışı

Beyaz renk ip ile örelim.

1) 6 zincir çekip halka yapalım.

2) 1. sırada 1 fıstık, 2 zincir şeklinde aynı halkayı dolduralım. Toplamda 6 fıstık yapalım, fıstık aralarına 2 zincir çekelim.

3) 2. sırada ilk boşluklara ikişer fıstık yapıp toplamda 12 fıstık, aralarına ikişer zincir yapalım.

4) 3. sırada aynı yere 3 fıstık, aralarına 2 zincir şeklinde sırayı tamamlayalım.

5) 4. sırada ilk v arasına 3 fıstık yapalım. Sıradaki 2 fıstığa da birer tane yapalım.

6) 5. sırada ilk v arasına 3 fıstık yapıp diğer 2 tane boşluğa birer tane fıstık yapalım. Diğer sıraları da bu şekilde yapıp tekli fıstık sayısı 11 olana kadar yapalım. Beyaz ipi koparalım.

Sarı ip ile örelim.

7) Üçlü fıstıkların 1 tanesine ipi sabitleyip fıstık yapalım. Fıstıkların tepesine de 4 zincirle 3 tane pıtırcık yapalım. Üçlü fıstık olan yerlerin sadece 1 tanesine yapalım ki sıkışık olup üst üste gelmesin.

Yeşil ip ile örelim.

8) Hemen ortadaki ilk yaptığımız fıstığın tepesine sabitleyip 1 fıstık yapalım. Yeşil ip ile yapacağımız yerler hat şeklinde belli oluyor zaten. 10 tane yeşil fıstık yapıp sıra sonunda 4 kutucuk kalana kadar devam edelim.

Yıldız Çiçeği

1) 5 zincir çekip halka yapalım. Tekrar 5 zincir çekip halkanın içine ikili trabzan yapalım. 3 zincir çekip ikili trabzan şeklinde 6 tane kutucuk yapalım. Diğer sırada 3 zincir çekip sırayla ikili trabzan, üçlü trabzan, üçlü trabzan şeklinde yapalım. Baştaki 3 zincir dışarıda kalacak şekilde 3 tane trabzanı fıstık yapar gibi 7 kere 1 dola, 1 sar yapalım.

2) İlmekleri ikişer ikişer sırayla çekelim. 4 zincir çekip hemen dibine kaydırma yöntemiyle sabitleyerek zincir çeker gibi aşağı doğru inelim. Tabanda yaptığımız trabzanın tepesine sık iğne ile sabitleyip aynı işlemi tekrar edelim.

3) Ortasına sarı ip ile 3 zincir çekip 2.’sine dolu 1 fıstık yapıp ipi uzun koparıp çiçeğin ortasından geçirip altından bağlayalım. Daha sonra çiçeğimizi lifimize dikelim.

Böylece lifimiz tamamlandı.

yildiz-cicekli-carkifelek-lif-yapimi
yildiz-cicekli-carkifelek-lif-yapimi

Ören herkese kolay gelsin

İnstagram sayfam @dahi_orgulerim