Merhabalar,

Popcornlu yıldız motifi ile rengarenk battaniyeler, örtüler, tv şalları örebilirsiniz.

Kolayca yapabileceğiniz bu örgü modelini tüm örgülerinizde kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

1. İlk olarak sihirli halka yapıp içine 16 adet ikili trabzan yapıyoruz. İlmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz.

2. Her trabzanın üstüne 1 zincir, 1 trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. İlmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz.

3. Alt sırada zincir çektiğimiz her boşluğa 1 adet popcorn yapıyoruz.  İlmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz.

4. Bu sırada alt sıradaki popcornların arasına popcornlar yapacağız. Önce 1 adet popcorn yapıp 6 zincir çekiyoruz ve sonrasında 4 ayrı boşluğa 1 adet popcorn yapıp yani toplam 4 popcorn yapıp 6 zincir çekiyoruz. Bu şekilde 4lü gruplar sonrasında 6 zincir çekerek köşeleri oluşturuyoruz.

yildiz-motifli-battaniye-yapimi-1
yildiz-motifli-battaniye-yapimi-1

5. Alt sırada 6 zincir çektiğimiz köşelere adet trabzan yapıyoruz sonra 3 zincir çekip tekrar aynı yere 6 adet trabzan yapıyoruz ve sonra 3 adet popcorn yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz.

6. Köşelere 9 adet trabzan yapıp tekrar 3 zincir çekip tekrar aynı yere 9 trabzan yapıyoruz. Sonra 2 adet popcorn yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz.

7. Köşelere 11 adet trabzan yapıp 3 zincir çekip tekrar aynı yere 11 adet trabzan yapıyoruz. Sonra 1 adet popcorn yapıp bitiriyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz.

8. Her trabzanın üstüne 1 adet ikili trabzan yapıyoruz. Köşelere 2 adet ikili trabzan, 3 zincir, aynı yere 2 adet ikili trabzan daha yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı ilmek kaydırma ile bitiriyoruz.

yildiz-motifli-battaniye-yapimi-2
yildiz-motifli-battaniye-yapimi-2

Ve yıldızlı motifimiz bittti! Bu şekilde istediğiniz kadar motif yapıp ve dilerseniz son sıradan daha fazla örerek daha da büyütüp daha sonra tüm motifleri sık iğne ile örerek ya da dikerek birleştirebilirsiniz. Yıldızlı motifimizle bebek battaniyeleri, yatak örtüleri, tv battaniyeleri örebilirsiniz.

Elinize sağlık!

Popcorn Örgü Nasıl Yapılır?