Çocuklarınıza yumuş yumuş bir ev botu örmek ister misiniz?

Hazır tabanlar ile panduf örmek çok kolay!

Bu örgü modelimiz ile hem kendinize hem çocuklarınıza kolayca örgü panduflar örebilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Kartopu Gonca ile başlanır.

1) Taban üzerinde bulunan deliklerin içerisinden topuk kısmının tam ortasından başlayıp ilmek alarak taban çevresini dolanıyoruz. Sırası ile 5 tane, aynı yuvadan üçer ilmek alıyoruz, 6 tane, aynı yuvadan ikişer ilmek alıyoruz, 15 tane, aynı yuvadan üçer, 6 tane, aynı yuvadan ikişer, 5 tane, aynı yuvadan üçer tane ilmek alarak her iki tabanın da kenarlarını tığlıyoruz.

Aşağıdaki resimden de sayılarına bakabilirsiniz.

cocuk-panduf-yapimi-3
cocuk-panduf-yapimi-3

Kartopu Yumurcak ipe geçilir.

3) 1 ilmek atlayıp, bir sonrakine 1 tane ikili trabzan yaparak 20 tane trabzan yapıyoruz. Patiğin burun kısmı için bu sefer 1 ilmek atlayıp, bir sonrakine 2 trabzan yaparak burun kısmını tamamlıyoruz. Kalan ilmekleri de 1 ilmek atlayıp, bir sonrakine 1 trabzan yaparak bitiriyoruz.

4) Bu sıranın tamamını her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak örüyoruz.

cocuk-panduf-yapimi-6
cocuk-panduf-yapimi-6

5) Herhangi bir eksiltme arttırma yapmadan 1 sıra daha her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıp  burun kısmını kesmeye başlayacağız.

cocuk-panduf-yapimi-7
cocuk-panduf-yapimi-7

6) Burun kısmı için aşağıda resimde gösterilen yere kadar (yani tabanın etrafını dolanırken başladığımız üçlü yuvadan son yaptığımız üçlü yuvaya kadar) trabzanların belinden ilmek alarak ikişer ikişer topluyoruz. 12 defa eksiltme işlemi yapmış olduk.

7) 1 tane trabzan yapıp eksilttiğimiz trabzanların tamamının üzerine sık iğne yapıyoruz ve geri dönüp yine ikişer ikişer 6 eksiltme yapıyoruz. Kalan ilmekleri de trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

8) Eksiltmeye başladığımız yere gelene kadar trabzan yapıyoruz. Son olarak burada kestiğimiz 6 ilmeği üçer üçer ikili trabzan ile toplayarak son eksiltmemizi yapıyoruz. Kalan ilmekler trabzan olarak örüyoruz.

9) Botun üst kısmını için 4 sıra daha ikili trabzan yapıyoruz.

cocuk-panduf-yapimi-16
cocuk-panduf-yapimi-16

10) Son sıramızda ise ipi istediğimiz uzunluğa getirip her yuvaya sık iğne ile bağlıyoruz.

 

Diğer tekini de aynı şekilde örüyoruz. Ben ikisini de aynı anda örerek yaptım bu sayede sayısı ve takibi daha kolay oluyor.

cocuk-panduf-yapimi-19
cocuk-panduf-yapimi-19

Yapacak olan herkese kolaylıklar diliyorum.